Migrace a nuda. Sněz tu žábu, nabádá festival francouzského divadla

Ve studiu Alta v pražských Holešovicích ve čtvrtek začíná třetí ročník festivalu francouzského divadla Sněz tu žábu. Nabídne současné francouzské drama, které se věnuje například tématům nudy nebo migrace. Přehlídka potrvá do neděle 28. května.

Video Události v kultuře
video

Francouzské divadlo na festivalu Sněz tu žábu

Festival Sněz tu žábu představuje současné francouzské divadlo, jím inspirovanou českou tvorbu a vzájemný vliv české a francouzské scény. Celý program bude tlumočen do češtiny a francouzštiny.

Tentokrát je havním hostem oceňovaný francouzský soubor Le Cabinet de Curiosités, který přiveze inscenaci Projekt Nuda s výhružným podtitulem „Unudíme vás k smrti“.

„Představení vychází z takového našeho vtipu. Říkali jsme si totiž, že se nudíme tak často, že o tom musíme něco napsat. Na internetu, v komiksech a v dalších materiálech jsme pak hledali autory, kteří už o nudě psali. Takhle ta inscenace postupně vznikala,“ říká spoluautor hry a umělecký šéf souboru Guillaume Cantillon.

„Hru jsme vybrali proto, že nám přijde jako velmi zajímavá pro české publikum. Diváky by mohla oslovit nadsázkou, nadhledem a humorem, který je dost podobný tomu českému,“ uvedla ředitelka přehlídky Natálie Preslová.

„Na rozdíl od německého divadla toho o francouzském divadle mnoho nevíme. Málo víme, co se děje v divadlech, málo víme, co se píše za texty. To jsme chtěli změnit. Festival by měl českou a francouzskou divadelní kulturu přiblížit,“ dodala.

Projekt o nudě doplní na pražském festivalu třeba představení na téma, které v Česku budí vášnivé reakce. Hru nazvanou Migranti! s podtitulem „Je nás na týhle za*raný lodi moc“ napsal francouzsko-rumunský dramatik Matéi Visniec, režie se ujala Ewa Zembok.

Organizátoři festivalu kladou důraz na spolupráci českých a francouzských tvůrců. Kromě divadla má festival Sněz tu žábu na programu také diskuse s autory, workshopy nebo filmové projekce. Přehlídka vznikla ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze.