Obraz Jindřicha Štyrského Kominík a sněhulák se na nedělní aukci v Praze prodal za 19 milionů korun, kupec za něj celkem včetně aukční přirážky zaplatil 23,6 milionu korun. Vyvolávací cena díla byla 14,5 milionu korun. Jedná se o nový aukční rekord tohoto malíře, informovali ČTK pořadatelé aukce ze společnosti European Arts.
Štyrský má nový aukční rekord. Kominík a sněhulák se prodal za 23,6 milionu
Dosud nejdražším Štyrského dílem na tuzemském aukčním trhu byl obraz Maldoror, který se před osmi lety prodal za 11 milionů korun bez aukční přirážky, s ní pak za 12,76 milionu.
Ještě další tři díla překročila hranici deseti milionů korun. Loni na trhu nebyly žádné Štyrského malby, prodaly se ale všechny tři koláže, které se nabízely, a to za částky přes milion korun.
Vystaven v Paříži v polovině dvacátých let minulého století
Štyrského obraz Kominík a sněhulák pochází z počátků jeho prvního pařížského pobytu. Olej na plátně o rozměrech 70,5 krát 50,5 centimetrů byl vystaven pod francouzským názvem Ramoneur et bonhomme de neige na výstavě artificialismu v Paříži na přelomu let 1925 - 1926.
Po dlouhá desetiletí byl potom v majetku jediné východočeské rodiny, takže byl znám pouze z černobílé reprodukce.