Knihy mají svůj svět. V něm veletrh a festival s geniem loci

V Praze začíná mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Představí na čtyři stovky vystavovatelů z třicítky zemí. Během čtyř dnů mají návštěvníci možnost seznámit se s českou knižní produkcí zaměřující se především na beletrii, ale i s mnoha zahraničními tituly a jejich autory.

Video Studio 6
video

Ředitel veletrhu Radovan Auer o Světě knihy

Ze zahraničí na festival přijede například irský spisovatel John Boyne, jehož proslavil dojemný a později zfilmovaný příběh Chlapec v pruhovaném pyžamu z prostředí koncentračního tábora. Druhá světová válka zasáhla i do života malého hrdiny Ostrvo v Ptačí ulici, nejznámější knihy izraelského spisovatele Uriho Orleva. K hostům patří také polský a v Česku dobře známý novinář a spisovatel Mariusz Szczygiel nebo ve Švýcarsku žijící spisovatelka Corinne Hofmannová, autorka bestselleru Bílá masajka.

Radovan Auer, ředitel veletrhu, o programu: 

Jaký bývá zájem o Svět knihy?

Každoročně navštíví veletrh během čtyř dnů více než 40 tisíc diváků, věříme, že letos jich přijde ještě více.

Jaký je letos hlavní program veletrhu?

Hlavním tématem je genius loci v literatuře. Jako čestné hosty jsme pozvali města literatury UNESCO, k nimž patří i Praha. Celkem jich je dvacet, deset z nich přivezlo zajímavé autory a uspořádáme i odborný seminář na toto téma. 

Na co ještě se návštěvníci mohou těšit?

V programu jsme se zaměřili i na audioknihy, o něž zájem v České republice velmi rychle roste. Věnujeme se také tématu „kniha jako objekt“. Chceme upozornit na to, že české knihy mají vysokou úroveň grafického a typografického zpracování, pravidelně se umisťují mezi nejkrásnějšími knihami světa. Ty ostatně také vystavujeme. Nejkrásnější knihy světa za poslední rok jsou k vidění v Lapidáriu Národního muzea. Do tohoto prostoru jsme letos rozšířili program, budou zde výstavy a čtení se zahraničními autory. 

Účastní se veletrhu jen velcí nakladatelé?

Na veletrhu najdete například také univerzitní nakladatelství. A letos tu máme i stan malých nakladatelů, kteří v minulosti z veletrhu odcházeli, protože měli pocit, že je hlavně komerční akcí.

Profil

Česká televize na Světě knihy

Jitka Saturková z Edice ČT: „Stánek ČT nabídne 15 akcí a více než 50 účinkujících. Ráda bych zmínila dva poslední svazky z edice Češi – komiksové knihy připravené k cyklu České století. Představí je režisér Robert Sedláček. Pokřtíme tu novinku Václava Chaloupka Doteky přírody. Budeme také vařit podle Herbáře, přijdou moderátorky tohoto pořadu Linda Rybová a Kateřina Winterová. Příznivci mystery by si neměli nechat ujít přednášku Arnošta Vašíčka ke knížce Labyrint záhad. Z dětských knih bych upozornila na komiksové knihy k oblíbeným večerníčkům.“

Video Studio 6
video

Svět knihy představí novou knihu pořadu Objektiv

23. ročník Světa knihy potrvá do neděle 14. května. Kromě Výstaviště a Lapidária se budou moci lidé se spisovateli setkat také ve vzducholodi Gulliver v Centru DOX. Doprovodný program ozvláštní letní kino anebo procházky po místech spojených s Franzem Kafkou či Albertem Camusem.