Začalo to Vestpocketkou. V Semaforu hraje orchestr Osvobozené divadlo

Devadesát let uplynulo od chvíle, kdy Jiří Voskovec s Janem Werichem poprvé uvedli v Osvobozeném divadle svou Vest Pocket Revue. U příležitosti tohoto výročí připravilo divadlo Semafor novinku nazvanou Začalo to Vestpocketkou, která skládá poctu této legendární dvojici.

Video Události v kultuře
video

Jiří Suchý a Jitka Molavcová o inscenaci

„Využili jsme základní zápletku. Na jedné straně spisovatel, známý kliďas, na druhé straně fotograf, který sbírá fotografie rozzuřených lidí a toho kliďase nemůže rozzuřit. Ale jistý Šavel mu poradí, že má dva naprosto blbý švagry, které hraju já s Jitkou Molavcovou, a že ti rozzuří každého,“ vychází podle Suchého nové představení z původní hry. 

V mnohém ale prošlo úpravou. „Když jsem na tom začal pracovat, zjistil jsem, že ta hra je plná aktuálních narážek, dokonce i humor je dneska posunutý už někam jinam a že by to asi s lidmi nic moc neudělalo,“ vysvětlil Suchý. Semaforské představení je podle jeho slov zároveň cestou historií Osvobozeného divadla.

Faksimile plakátu na první uvedení slavné Vest Pocket Revue v Umělecké besedě v dubnu 1927
Zdroj: ČTK

Tvůrci zvolili také nezvyklou formu inscenace. Využívají v ní čtrnáctičlenný Big Band Semafor, orchestr, který hraje divadlo. Na první reprízy se diváci mohou vypravit 2. a 8. května.