Já, David Johns. Díky Kenu Loachovi se stand-up komik dostane ke Godzille

Dave Johns se v úterý v Praze představil jako stand-up komik, do Česka ale především přijel uvést sociálně laděné drama Já, Daniel Blake, v němž si zahrál titulní roli. Britský snímek o boji jednotlivce s byrokracií od režiséra Kena Loacha si z loňského festivalu v Cannes odvezl hlavní cenu poroty, aktuálně má pět nominací na ceny BAFTA. „V tom příběhu je něco, co se lidí dotýká,“ domnívá se Johns. V rozhovoru pro Události v kultuře mimo jiné prozradil, že jeho dalším filmem bude pokračování Godzilly.

Video Události v kultuře
video

Rozhovor s Davidem Johnsem

Je pro vás velký rozdíl mezi natáčením a vystupováním?

Na jevišti jako stand-up komik víte okamžitě, jestli máte u diváků úspěch, nebo ne. S filmem musíte čekat, co se stane. Je to, jako když otevřete knihu. Když děláte film, taky myslíte, že bude dobrý. S knihou je to stejné. Na jejím konci můžete být zklamaný, nebo nadšený. A to je na tom vzrušující.

Co můžete prozradit o filmu Já, Daniel Blake?

Je to obyčejný příběh dvou lidí. Daniel může klidně být kohokoli otec, strýc, děda. Katie může být něčí sestra nebo dcera. Oba svádí boj se systémem, o kterém si mysleli, že jim může pomoct. Oba charaktery jsou velmi lidské, upřímné, rovné. Každý se s nimi může ztotožnit. V tom je síla toho filmu.

Na festivalu v Cannes obdržel hlavní cenu - Zlatou palmu. Čím, myslíte, že si porotu získal? 

V Cannes se náš film promítal poprvé. I já ho tam prvně viděl s diváky. A zaslechl jsem tam ten notoricky známý fakt, že nespokojené publikum vypíská špatný film. Říkal jsem si: Jenom to ne. Nakonec jsme měli po projekci čtrnáctiminutový potlesk vestoje. A potom, jinde ve světě, včetně Británie, reagují diváci dvěma způsoby. Buď je po skončení filmu hrobové ticho v sále, lidi si utírají slzy, nebo tleskají. Rozhodně je tedy v tom příběhu něco, co se jich dotýká.

Pomohl vám úspěch filmu ve vaší kariéře komika?

Na moje stand-up vystoupení má úspěch filmu dopad. Lidé mě berou jinak. I v běžném životě. Všímají si mě. Dívají se na mě, přemýšlejí, odkud mě znají, a pak přijdou a řeknou: Že ty hraješ kulečník s mým bratrem? Ne, vlastně ty jsi ten chlápek z filmu. Je to vážně milé. Úspěch filmu mi otevřel dveře a s radostí budu hrát v dalších.

Co dalšího chystáte?

Mám nabídky k další práci. Tvůrci filmu Godzilla 2 minulý týden zjišťovali, jestli budu dostupný pro tento projekt. Nejsem si jistý, zdali je tohle přirozený vývoj. Od filmu Kena Loache ke druhému dílu Godzilly. Dostávám scénáře podobné filmu Já, Daniel Blake, ale chtěl bych taky dělat něco trochu jiného. Ukázat svůj rozsah. Takže Godzilla 2 bude skvělá volba. Příšera! Příšera!