balbla

Enjoy Your Life! Fotograf Juergen Teller má na talíři sebe, rodinu i celebrity

Zajímá ho nedokonalost a svoje modely se nesnaží idealizovat, ani když fotí titulní stranu módního časopisu. Jeden z nejžádanějších současných fotografů Juergen Teller osobně zahájil výstavu svých snímků v pražské Galerii Rudolfinum. Pod názvem Enjoy Your Life! představuje především svou nejnovější tvorbu.

Teller fotografuje hvězdy, ale i běžný život a svou rodinu. Proslavil se v roce 1991 portréty kapely Nirvana a jejího frontmana Kurta Cobaina. Před objektivem se mu následně objevila celá řada celebrit ze světa hudby, filmu, výtvarného umění a módy.

„Všechno je autoportrét“

Tellerovy fotografie jsou ale také intimní výpovědí o vlastním životě. „Je mnohem náročnější pracovat s vlastní matkou než s nějakou hvězdou,“ přiznává umělec. „Rodina je opravdu obtížná. Celebrity, ty nejsou problém. Trvalo mi velmi dlouho, než jsme se to s mámou společně naučili. Dnes už je to zábava, skvěle si rozumíme a zároveň nás to hodně sblížilo v rámci rodiny. A navíc ona už si focení teď taky užívá.“

Na první pohled bezprostřední a jednoduché snímky jsou pečlivě aranžované. Teller navíc do svých kompozic často obsazuje i sám sebe. „Přijde mi to jako správná věc. Jsem tam, motám se neustále kolem, přemýšlím nad tím, takže se mi zdá zajímavé stát se součástí příběhu, který vzniká,“ vysvětluje. „Zároveň si myslím, že všechno je autoportrét, jakýkoli obraz děláte, vždycky se v něm odrážíte vy sám, to, co chcete tím obrazem vyjádřit. Já se to jenom snažím posunout někam dál a používám k tomu sám sebe.“ 

Ve svých nových sériích navíc využil i hříčky s vlastním příjmením, jednu z hlavních rolí na jeho snímcích tak hraje i obyčejný „Teller“, tedy česky talíř. „Připadal mi jako vhodný nástroj, jako nějaká socha, objekt,“ podotkl.

Celebrity bez masky

Tellerova tvorba se pohybuje na pomezí umělecké a komerční fotografie. Od roku 1986 žije v Londýně, kde začal pracovat pro známé lifestylové a módní časopisy i návrháře. I pro ně ale dokáže tvořit syrově a nepřikrášleně. „S celebritami pracuje velmi často nelítostně, staví je do pozic a situací, kdy se musí obnažit a ukázat, co v nich ve skutečnosti je, co není jenom vnější maska,“ upřesnil ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma.

Video Události v kultuře
video

Juergen Teller vystavuje v Rudolfinu

Teller režíroval také několik krátkých filmů a v roce 2014 se stal profesorem fotografie na univerzitě v Norimberku. V Rudolfinu svou tvorbu představuje do 19. března.