V Praze koncertovali staří dobří Pixies

Americká rocková kapela Pixies zahrála ve čtvrtek v pražském Foru Karlín. Skupina, která zažívala nejslavnější období počátkem 90. let, přijela představit svou novou, v pořadí šestou desku Head Carrier.

Video Studio ČT24
video

V Praze koncertovali Pixies

Pixies vystoupili v hlavním městě už třikrát. Poprvé v roce 2006 v beznadějně vyprodaném Paláci Akropolis. Při své druhé návštěvě před třemi lety v metropoli zahráli hned dvakrát za sebou.

Nyní do Prahy přivezli nové album, novou baskytaristku i staré známé hity, které z Pixies udělaly „jednu z největších amerických kapel všech dob“. Alespoň to o nich před lety prohlásil zpěvák Bono ze skupiny U2. 

Dvanáct skladeb na nové desce podle hudebních kritiků nepřekvapuje ničím objevným ani převratným. Jasně ale navazuje na minulost kapely, která letos slaví třicet let působení na hudební scéně - včetně dlouhé koncertní pauzy. Pixies se totiž v roce 1993 rozpadli, ale v roce 2004 se čtveřice hudebníků dala zase dohromady.

Kapela vznikla v Bostonu v roce 1986 a i když nahrála jen šest alb, ovlivnila řadu hudebníků. Prošlápla cestu ke slávě skupinám jako Radiohead, Pearl Jam nebo Nirvana. Frontman Nirvany Kurt Cobain dokonce prohlásil, že jejich album Nevermind by vůbec nevyšlo nebýt Pixies. 

Hudba Pixies zazněla i ve filmu. Zřejmě nejznámější skladbou, která nechyběla ani na zatím posledním pražském koncertě, je Where is my mind ze snímku Klub rváčů.