Loutkové Psycho. Buchty a loutky slaví 25 let

Divadlo Buchty a loutky slaví 25 let existence. Loutkáři pořádali celý víkend oslavy ve své současné základně, ve studiu pražského Švandova divadla. Soubor, který zatím uvedl 57 premiér pro děti i pro dospělé, patří mezi českou i světovou loutkářskou špičku.

Video Události v kultuře
video

Události v kultuře: Buchty a loutky slaví 25 let

Buchty a loutky slaví po celý rok. Po květnovém festivalu pro děti a zářijové narozeninové přehlídce Buchty a loutky dětem v Kinského zahradě nyní soubor oslovil dospělé diváky. V sobotu večer do suterénního studia Švandova divadla dorazila spřízněná alternativní divadla, v neděli oslavy pokračovaly videoprojekcemi z představení, loutkovými filmy a koncertem.

Divadlo Buchty a loutky uvedlo během pětadvaceti let 57 premiér pro děti i pro dospělé, na kontě má řadu dalších divadelních, hudebních i filmových projektů i prestižní ocenění. V současné době uvádí jedenáct titulů pro děti a dalších devět pro dospělé. Soubor s nadhledem inscenuje klasické kusy nebo vytváří zcela novou autorskou tvorbu.

Kromě pohádek mají v repertoáru Psycho, Čelisti nebo Cesty na Sibiř

V aktuálním repertoáru mají kromě pohádek také Psycho, Čelisti nebo Cesty na Sibiř podle románu Martina Ryšavého. Kromě králů a kůzlátek v jejich hrách vystupují nahé barbíny nebo boxer Rocky. Unikátní divadelní poetiku vytvářejí z kombinace vlastnoručně vyrobených nebo recyklovaných loutek, hraček, harampádí a nových technologií.

Své inscenace s originální scénografií a původní hudbou představil tento soubor vedle Evropy také v Japonsku, na Tchaj-wanu, v USA, Kanadě nebo Mexiku. Členové kolektivu natočili celovečerní film Chcípáci, scenárista a režisér Radek Beran vytvořil snímek Malý pán. Podíleli se také na speciálních efektech filmu Antikrist od Larse von Triera nebo vodili loutky ve snímku Kuky se vrací od Jana Svěráka.

Soubor vznikl v roce 1991 v Chebu, od roku 1994 působí v Praze a hraje pravidelně jako stálý host ve Studiu Švandova divadla.