Slalomář Hradilek se Tenkrát v ráji stal horolezcem

Jak bylo Tenkrát v ráji? Příběh horolezce Josky Smítka inspiroval scenáristu Josefa Urbana nejprve ke knize a poté i k filmu. Hlavní roli ve snímku, odehrávajícím se za druhé světové války, svěřili tvůrci olympionikovi Vavřinci Hradilkovi.

Vavřinec Hradilek (vpravo) při natáčení filmu Tenkrát v ráji

Zdroj: DP FILM, s.r.o

Joska Smítko (1919–1945) byl v pětadvaceti letech popraven nacisty v Terezíně. Spolu s dalšími horolezci se ukrýval ve skalách v Českém ráji, aby se vyhnul totálnímu nasazení do Německa. S horami je ale spojeno i jeho přátelství a láska. Ve filmu si jeho osudovou ženu zahrála Vica Kerekes.

Hlavní role se zhostil vodní slalomář Vavřinec Hradilek, pro něhož byl snímek filmovým debutem. Filmaři si jej vybrali především kvůli fyzicky náročnému natáčení. „Joska Smítko, kterého jsem měl za úkol ztvárnit, byl horolezec, který své lezecké časy prožíval v Českém ráji, tam jsme při natáčení také strávili spoustu času. A jak Joska, tak, doufám, i já jsme s tamní přírodou docela hráli,“ uvedl k natáčení Hradilek. 

Česko-slovenský koprodukční film Tenkrát v ráji vznikl v režii Petera Pálky a Dana Krzywoně, kina drama promítají od 27. října. Volnou předlohou pro scénář Josefa Urbana byl jeho stejnojmenný román, který vyšel v loňském roce.