Měsíc autorského čtení roztáčí Quijotovy větrné mlýny

Příležitostí seznámit se se současnou španělskou literaturou je 17. Měsíc autorského čtení. Literární festival do pěti měst – Brna, Vratislavi, Ostravy, Lvova a Košic – přiveze jednatřicet autorů z této země.

Čestnými hosty Měsíce autorského čtení 2016 jsou španělští literáti. Festival tak připomíná 400. výročí od smrti Miguela de Cervantese y Saavedry, s jehož nesmrtelnou postavou Dona Quijota de la Mancha se podle Milana Kundery narodilo velké evropské umění románu, vysvětlují organizátoři letošní volbu hlavního hosta. Je vtipnou shodou, že festival pořádá nakladatelství Větrné mlýny. 

Předčítat ze svého díla přijede například i v Česku známý francouzský literát a režisér španělského původu Fernando Arrabal, básník a vypravěč Ernesto Pérez Zúňiga nebo katalánský spisovatel Ignacio Vidal-Folch. Čtení začne 1. července v Brně autor krimi románů Domingo Villar.

 

Do tvorby španělských romanopisců, básníků či dramatiků budou moci lidé nahlédnout i v češtině. „Festivalová, nízkonákladová a sběratelská knižní řada vycházející pod názvem Knihovna MAČ totiž nabídne knihu každého čestného hosta,“ připomněla mluvčí festivalu Michaela Dvořáková. 

Z českých a slovenských autorů se představí Petra Soukupová, Bohdan Chlíbec, J. H. Krchovský, Tomáš Vůjtek, Ján Litvák či laureátka letošní ceny Magnesia Litera za nejlepší prózu Anna Bolavá. Měsíc autorského čtení zakončí 4. srpna ve Lvově ukrajinský prozaik, básník a kulturolog Jurij Izdryk se svou kapelou Drumtyjátr. 

Všechna čtení mohou zájemci sledovat i on-line na stránkách festivalu.