Ústecké divadlo se dostane od Oldřicha Nového k zázemí novému

Do pokladny ústeckého Severočeského divadla přitečou peníze. V příštích čtyřech letech to bude téměř čtvrt miliardy korun, což je o 40 milionů víc než dosud. Částka, o které rozhodli zastupitelé města a kraje, se použije především na nutné opravy budovy.

Severočeské divadlo opery a baletu
Zdroj: Severočeské divadlo opery a baletu

Severočeské divadlo je dominantou Ústí nad Labem přes sto let. Hezká fasáda ale skrývá velké problémy. „Máme ještě vybavení z doby Oldřicha Nového,“ upozorňuje jednatel divadla Miloš Formáček. 

V havarijním stavu je například nouzové osvětlení staré čtvrt století. Všechny baterie je třeba vyměnit. Kvůli špatné izolaci navíc do divadla zatéká. Suterén ale může při deštích vytopit i podzemní voda.

Zbyde i na mzdy 

Majiteli divadla jsou město a kraj. Scéna od nich dostane v příštích čtyřech letech o 40 milionů korun víc než dosud. „Divadlo vypadá hezky zvenku, je to historická budova, ale zázemí potřebuje nutně velké úpravy,“ upřesnil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, kam finance poputují. „Další část půjde také na nákup nových inscenací, rekvizit,“ doplnila ústecká primátorka Věry Nechybová.

Přidáno dostane i umělecký soubor. Mzdy zaměstnanců jsou podle šéfa scény hluboko pod celostátním průměrem.

Video Události v kultuře
video

Severočeské divadlo dostalo peníze na opravu

Hlavní je ale udržet divadlo při životě. Bez nejnutnějších oprav by mu totiž hrozilo uzavření. Scéna chce rekonstrukci stihnout do podzimu, kdy začne nová sezona.