Fotografie Karla Cudlína - odchod sovětských vojsk, 1991

Fotografie Karla Cudlína mají v hledáčku výstava i kniha

Proslavil se jako osobní fotograf prezidenta Havla, za svůj život ale vyfotil tisíce dalších tváří v nejrůznějších koutech světa. Karel Cudlín, mnohonásobný držitel ceny Czech Press Photo za dokumentární fotografii, připravuje výstavu v pražské Špálově galerii. Zároveň vydává knihu, která představí čtyřicet let jeho tvorby.

Lidi fotil Karel Cudlín na mnoha místech – ve všedních chvílích i během vypjatých okamžiků historie. Zaznamenal obrazy z Podkarpatské Rusi a cest na východ, snímky z Izraele a Pásma Gazy, pád železné opony, dokumentoval i dobu normalizace a hledal příběhy mezi romskými obyvateli pražského Žižkova.

Po celou dobu fotografuje černobíle, klasický kinofilm ale před několika lety opustil. „Když přijdete s velkým foťákem, můžete rušit, používám raději nějaký méně nápadný,“ vysvětluje.  

Galerie Václava Špály představí jeho fotografickou tvorbu od 1. července do 28. srpna. Současně s výstavou vydává nakladatelství Torst Cudlínovu monografii, shrnující jeho práce od roku 1976 do současnosti.

Video Události v kultuře
video

Výstava Karla Cudlína