Hřebejk a Jarchovský začali natáčet „nové Pelíšky“

Režisér Jan Hřebejk začal natáčet výpravnou filmovou trilogii Zahradnictví. Rodinná sága vyprávěná ve třech samostatných kinofilmech časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky a vychází ze života rodiny scénáristy Petra Jarchovského. Premiéry všech tří filmů by se měly uskutečnit v roce 2017. Koproducentem je také České televize.

Petr Jarchovský a Jan Hřebejk
Zdroj: ČTK Autor: Tomáš Zezulka

Herečky Aňa Geislerová, Klára Melíšková a Gabriela Míčová ztvární tři sestry v nové české filmové trilogii Zahradnictví. Ta časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky. Jedna ze sester je manželkou Jindřicha, postavy, kterou nezapomenutelným způsobem ztvárnil Jiří Kodet. V Zahradnictví bude Jindřicha hrát herec Martin Finger.

Rodinná sága, která bude odvyprávěna ve třech samostatných kinofilmech, časově předchází oblíbenému snímku a vychází ze života rodiny scénáristy Petra Jarchovského: „Vždycky jsem rád naslouchal vzpomínkám svých rodičů na dětství prožité za okupace a na mládí v poválečných časech.“

Hlouběji do rodinné historie

„Částečně jsem je kdysi využil při psaní scénáře k Pelíškům, kde postava ovdovělého odbojáře, ztvárněného Jiřím Kodetem, vykresluje charakter mého dědečka Jindřicha Rohna na prahu stáří, v generačním souboji s jeho mladší dcerou Jindřiškou. V trilogii Zahradnictví jsem se rozhodl k nosné figuře Jindřicha vrátit a vyprávět její příběh z doby, která té pelíškovské předcházela,“ říká Petr Jarchovský.

„Dluh cítím také k mé matce Daniele, která se do Pelíšků nepromítla. Její střet s vlastním otcem byl typickým zápasem mezi mužským a ženským principem ve válkou poznamenané Evropě druhé poloviny dvacátého století. Daniela se tak stane v Zahradnictví ústřední postavou vyprávění, které zobrazí dvacet let života rodiny. Chystám se tentokrát vstoupit hlouběji do rodinné historie a vytvořit rodinný portrét na pozadí dramatických historických změn,“ prozradil Petr Jarchovský.

Režisérem všech tří filmů bude Jan Hřebejk a kromě již zmíněných herců se na plátně objeví také například Ondřej Sokol, Jiří Macháček, Sabina Remundová, Lenka Krobotová, David Novotný, Karel Dobrý, Miroslav Táborský nebo Anna Fialová.

Výpravná filmová trilogie se začala natáčet v polovině června a natáčení by mělo skončit v prosinci tohoto roku. Premiéry všech tří filmů by měly proběhnout v roce 2017.

Rozsahem na české poměry ambiciózní projekt s rozpočtem 120 milionů korun produkuje Viktor Tauš ze společnosti Fog'n'Desire Films. Koproducenty snímku jsou mimo jiné Helena Uldrichová s Filmovým centrem České televize.