Zemřel herec Götz George, známý jako komisař Schimanski

Ve věku 77 let zemřel německý herec Götz George, který se proslavil především jako komisař Schimanski ze seriálu Místo činu (Tatort). George zemřel minulou neděli po krátké nemoci. Oznámila to agentura DPA s odvoláním na jeho agentku.

Götz George
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Slavný herec zemřel již 19. června, veřejnost se však o jeho odchodu dozvěděla až po pohřbu. Poslední rozloučení se konalo v úzkém kruhu rodiny, poté byl pohřben v Hamburku.

Götz George se narodil 23. července 1938 v Berlíně. Milionům diváků po celém světě je známý jako komisař Schimanski, kterého si poprvé zahrál už v roce 1981. Během 32 let policistu, jenž vyšetřuje případy v německém Porúří, hrál téměř padesátkrát. Seriál se postupně zařadil mezi nejsledovanější a nejoblíbenější německé pořady.

Götz George (uprostřed) jako Fred Engel ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře
Zdroj: ČTK/imago stock&people

George je známý také díky několika rolím v adaptacích příběhů Karla Maye: Poklad na Stříbrném jezeře, kde hrál postavu Freda Engela, dále Mezi supy nebo Vinnetou a míšenka Apanači. Během své více než šedesátileté kariéry ztvárnil také nacistického lékaře Josefa Mengeleho ve filmu Nic než pravdu nebo muže trpícího Alzheimerovou nemocí ve snímku Můj otec.

George se jako syn Heinricha Georgeho a Berty Drewsové mezi filmovými hvězdami pohyboval od dětství. Na jevišti divadla se poprvé objevil v roce 1950, od konce šedesátých let účinkoval v televizních kriminálních seriálech Komisař (Der Kommissar) nebo Místo činu. Před kamerou se naposledy objevil loni při natáčení kriminálního dramatu Špatné počasí (Böse Wetter) německé veřejnoprávní televize ARD.

Video Studio ČT24
video

Zemřel herec Götz George, známý jako komisař Schimanski