zdar

Na šedesát výtvarníků provolává sportu zdar

Krása sportu, vášeň sportovců i atmosféra sportovní události ve výtvarném umění - v pražském DOX začala v tuzemsku zatím nejrozsáhlejší výstava s touto tematikou. Pod názvem Sportu zdar! ukazuje práce více než šesti desítek českých umělců. V Centru současného umění potrvá necelé čtyři měsíce.

Koncepce výstavy vychází z knihy Sport je umění od Petra Volfa. „Na rozdíl od knihy, která se věnuje 20. a 21. století, je omezená na výtvarné umění po roce 1945. Chtěli jsme se především soustředit na umělce, kteří se ve své tvorbě věnují sportovní tématice cyklicky nebo v různých souborech,“ uvedl k instalaci, jejímž je spolukurátorem.

Nejucelenějším souborem je Sportovní epopej od Michaela Rittsteina - cyklus olympijských sportů vytvořený pro londýnské letní hry před čtyřmi lety. Sám Rittstein je vášnivým plavcem a cyklistou. „Zajímá mě pohyb jako takový, protože jsem figuralista a mám rád věci, které jsou v akci,“ říká.

Jediným sportovcem, kterému je samostatně věnována část expozice je běžecká legenda Emil Zátopek. V DOX ho připomíná i mobilní objekt Zátopkovy nohy, které chce David Černý rozmístit po Riu v době konání olympiády. Doplňují ho mimo jiné fotografie Václava Chocholy, který slavného běžce fotografoval pravidelně. „Zátopka ohromně obdivoval, a protože sám běhal takzvané přespoláky, byl pro něj úžasný vzor. Když ho fotil, tak za ním běhal,“ vzpomíná Chocholova dcera.

Video Události v kultuře
video

V DOX vzdávají zdar sportu

V DOX vzdávají zdar sportu

Boxer Rostislav Osička o svých obrazech

 

Aktivně se sportu věnovala celá řada umělců zastoupených na výstavě. Například Theodor Pištěk byl automobilovým závodníkem. Své oleje v DOX vystavuje i boxer Rostislav Osička. Kurátoři do výběru zařadili také práce Krištofa Kintery, Jaroslava Róny, Kamila Lhotáka nebo Jiřího Koláře.