Noc literatury: Brno zvolna zhasíná, vopečbuřti nejdou spát

Jan Skácel, Ivan Blatný nebo Zdeněk Rotrekl jsou básníci, kteří k Brnu připojili přívlastek poetické. Na jejich verše i verše nových tvůrců lze narazit v brněnském veřejném prostoru. Poezie zve v sobotu 25. června i na letošní brněnskou Noc literatury - patří všem vopečbuřtům.

Motto „bude nás víc takových vopečbuřtů“ si organizátoři vypůjčili z básně Karla Škrabala, která letošní ročník provází. Jeho hlavní program je v souladu s tématem táborové - na nádvoří Domu pánů z Kunštátů, kde se od čtyř odpoledne do devíti večer koná knižní blešák za praskání táborového ohně.

Byl jsem vopečbuřt
každý pátek
s baťohem
na nádraží dával městu sbohem
S jezevčíkem
co už je mrtvej
chodil jsem po lese
Byl to ten věk
kdy člověk hledá lásku
Bylo nás víc
takových vopečbuřtů

Vopečbuřt

Karel Škrabal

Na autorská čtení narazí příznivci literatury mimo jiné v Literární šalině, která přiveze fejetony Pavla Hobo Tomeše. Číst se bude také ve vagonu na hlavním nádraží nebo při okruhu po divadelních hospodách. Spisovatel Pavel Kohout představí novou hru Vítězný únor, kterou na podzim uvede v premiéře Klicperovo divadlo v Hradci Králové, diplomat Michal Žantovský napne čtenáře špionážním thrillerem Ochlazení. Součástí Noci literatury je také vyhlášení letošního vítěze Brněnské sedmikrásky, tedy autora nejlepší básně o nejlepším městě na světě.

Video Události v kultuře
video

Brno je poetické

 

O literaturu nezakopávají Brňané jen jednu noc v roce. Delší dobu funguje projekt Brno poetické, díky němuž se zájemci mohou vydat podle interaktivní mapy na místa spojená s poezií a básníky. Verši kolemjdoucí v ulicích „přepadá“ také guerilla poetring. Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity zase hází básně do Veršostroje. A sbírku poezie, inspirovanou policejními tiskovými zprávami, vydali dokonce brněnští strážníci.