Sněhulák v poušti? Palestinské město budoucnosti zdobí české sochy

První umělé palestinské město se probouzí k životu. V Rawábí se zabydluje prvních dvě stě padesát rodin z plánovaných čtyřiceti tisíc obyvatel. Rezidenční projekt uprostřed Západního břehu nově zdobí i práce z rukou českých výtvarníků.

Video Události v kultuře
video

Palestinské město budoucnosti zdobí české sochy

Oproti chaotickým palestinským městům je plán Rawábí přehledný a myslí i na významný podíl umění. Městský megaprojekt se bude pyšnit také jednou neobvyklou dekorací – pískovcovým sněhulákem. Spolu s dalšími sochami ho má na svědomí skupina českých umělců.

Čtveřice českých sochařů Zuzana Kačerová, Pavel Šimíček, Pavel Doskočil a Michal Novotný dostala k dispozici několikatunové bloky místního kamene a plnou svobodu při zkrášlení prvního nového palestinského města za poslední tisíciletí. Spolu s dalšími osmi umělci sedmi zemí světa (Rumunsko, Rusko, Jižní Korea, Ukrajina, Bulharsko a Jihoafrická republika) strávili čtyři týdny prací.

Výsledkem jejich práce jsou proto převážně abstraktně zaměřené sochy využívající každá své unikátní umělecké prostředky sdělení. Čeští umělci zvolili pro své výtvory geometrické linie obracející se k odkazu místního architektonického dědictví, kubistickou a organickou formu i zmíněnou hravou podobu sněhuláka.

Město budoucnosti roste z pouště

Českými sochami nebo třeba amfiteátrem pro 12 000 diváků se už brzy mají kochat tisíce nových obyvatel. Ceny prostorných bytů jsou totiž asi o čtvrtinu nižší než v nedaleké palestinské metropoli Ramalláhu. Do šesti let by tak v Rawábí mělo bydlet až 40 000 lidí. Kde před šesti lety byly jen neúrodné skály, dnes stojí jádro moderního města, jehož jméno příhodně znamená Kopce. Rawábí je sebevědomý projekt bydlení pro 21. století. „Právě se rodí palestinský stát. A když tvoříte stát, musíte udělat něco, co může vypadat hodně divoce. Ve skutečnosti ale tohle není nic divokého,“ řekl palestinský podnikatel a otec projektu Rawábí Bašár Masrí.

Nejbohatší palestinský podnikatel si tenhle projekt za miliardy dolarů vymohl na palestinské vládě, které se tenhle megalomanský projekt příliš nelíbí, i na izraelských úřadech, které komplikují napojení na silnice i na elektrickou a vodovodní síť.