Paula McCartneyho čeká perný den: Koncertuje v Praze

Legendární zpěvák Paul McCartney se po dvanácti letech vrací do Česka. Někdejší Brouk vystoupí ve čtvrtek večer se svou doprovodnou kapelou v pražské O2 areně. Kromě největších hitů Beatles s sebou přiváží také světově úspěšné singly ze své sólové kariéry.

Zájem o McCartneyho koncert připomínal někdejší beatlemánii – lístky se vyprodaly za necelých šest hodin. Do Prahy zpěvák přijíždí dva dny před svými čtyřiasedmdesátými narozeninami a oslava to bude skutečně velkolepá, plná starého rokenrolu i těch největších hitů.

Profil

Paul McCartney

… se narodil 18. června 1942 v Liverpoolu. V roce 1957 se seznámil s Johnem Lennonem a začala historie jedné z nejslavnějších kapel všech dob - The Beatles. Je autorem skladeb All My Loving, Hey Jude, Michelle, Let It Be či Yesterday, která byla vyhlášena nejhranější písní historie. S „Brouky“ McCartney působil až do rozpadu skupiny v roce 1970. Založil nové uskupení Wings a věnoval se i sólovým projektům. Za padesát let na scéně prodal přes sto milionů desek a v roce 2001 se stal prvním zpěvákem v popových dějinách, který vydělal více než miliardu dolarů. Coby nejúspěšnější hudební skladatel populární hudby se dokonce dostal do Guinessovy knihy rekordů.

Stěžejní část programu tvoří skladby Beatles, McCartney oprášil songy jako Love Me Do nebo A Hard Day's Night. Podle hudebního publicisty Honzy Dědka není divu. „Beatles nastoupili a převorali hudební scénu, že se z toho dodnes nevzpamatovala,“ domnívá se.

Sedmdesátá léta v koncertním programu ilustrují prověřené skladby z období Wings a nakonec dojde i na McCartneyho sólové písně z desky New, která vyšla v roce 2013. 

Koncerty trvají zhruba tři hodiny a McCartney stihne odehrát na čtyřicet písní. S turné One On One, tedy jeden na jednoho, zvládne celkem 39 koncertů, a to v Evropě a Severní a Jižní Americe. Šnůru zakončí v polovině října tohoto roku v kalifornském Indiu.

Video Události v kultuře
video

Události v kultuře 16. 6. 2016: Paul McCartney koncertoval v Praze

Události v kultuře 16. 6. 2016: Paul McCartney koncertoval v Praze

Publicista Honza Dědek o Paulu McCartneym