Rapující Alexander Hamilton naúčtoval cenám Tony 11 sošek

Tradiční udílení amerických divadelních cen Tony ovládl broadwayský muzikál Hamilton na motivy životopisu Alexandra Hamiltona, jednoho z významných tamních politiků 18. století a prvního ministra financí. Jevištní adaptace ve stylu hip hopu proměnila jedenáct nominací ze šestnácti. Slavnostní večer však poznamenala tragédie ve floridském Orlandu, kde útočník v gay klubu zastřelil padesát osob.

Video Zprávy ve 12
video

Ceny Tony ovládl muzikál Hamilton

Muzikál uvedl ve finálový večer prezident Barack Obama s manželkou v předem natočeném příspěvku. „Hamilton se stal nejen hitem, lekcí občanské výchovy, kterou se naše děti nedokáží nabažit. Je to kus nabitý divokou energií, rapem v jazyku revoluce a naléhavým hiphopovým soundtrackem,“ pronesl.

Cenu za nejlepší činohru a za nejlepšího herce ve vedlejší roli (Reed Birney) v divadelní hře získal titul The Humans (Lidé). Nejlepším hercem se stal Frank Langella za roli ve hře Otec, jeho ženským protějškem Jessica Langeová, která dostala cenu za roli v nejnovějším nastudování slavné hry Cesta dlouhým dnem do noci.

Ceremoniál poznamenala tragédie ve floridském Orlandu. Pořadatelé akce tak zařadili na program poctu obětem útoku. K události se vyjádřil i populární moderátor James Corden. 

James Corden

James Corden

Zpěvák a moderátor

„Nejste sami. Vaše tragédie je i naše tragédie. Divadlo je místem, kde si jsou lidé každé rasy, vyznání, sexuality a pohlaví rovni, jsou přijati a milováni. Dnešní noc je symbolem a oslavou této zásady.“ 

James Corden

Zpěvák a moderátor

Ocenění Tony uděluje Americká liga divadel a producentů za výkony na jevištích Broadwaye. Slavnostní ceremoniál - letos už semdesátý - je pak prestižní událostí, kterou si nenechá ujít řada hvězd.