Rapsodie vedle Lidic. Brněnská Reduta podporuje baletní Kontrasty

Nová generace choreografů se představí v brněnské Redutě. Inscenace Kontrasty ukazuje tvorbu tanečníků baletního souboru brněnského Národního divadla. Tři mladí tvůrci předstoupí před diváky každý se svým námětem a nápadem.

Video Události v kultuře
video

Reduta uvádí baletní Kontrasty

Demisólistka Markéta Habalová postavila svůj příběh na pozadí jedné z nejhranějších jazzových skladeb – Rapsodie v modrém George Gershwina. „Věděla jsem, že chci použít mužský element a udělat něco odlehčeného, trošku komického,“ vysvětlila svůj výběr.

Rumunský tanečník Dan Datcu si vypůjčil hudbu minimalistického skladatele Philipa Glasse. V choreografii Obliviously Aware se pustil do vážnějšího tématu: zachycuje lidskou rozpolcenost, kdy lidé jednají v rozporu se svým vědomím. Vizuálně se inspiroval návrhářem Alexandrem McQueenem.

„Začínáme v povrchním, čistě estetickém světě, kde někdy pocity nejsou tak důležité – ve druhé části téma vyústí v sebezpytování,“ popsal svou část inscenace Dactu.

Třetího tvůrce Jana Fouska inspirovala historická událost a hudba z filmu, který o ní natočil Petr Nikolaev. Tragédii, která v roce 1942 postihla obec Lidice, zformoval do taneční podoby už loni, pro nové uvedení ji ale pozměnil. „Chtěl jsem přidat i vlastní zkušenost – postavu zbloudilé duše. Říká se, že když člověk myslí na někoho, kdo umřel, jeho duše nemůže odejít,“ podotkl. 

Před diváky choreografové, rekrutovaní z řad tanečníků, předstoupí v brněnské Redutě poprvé 10. června.