Mental Power nepolevuje už deset let

„Je úplně jedno, za koho kopeš, všichni v tom jedeme spolu.“ Motto desátého ročníku přehlídky Mental Power. Mezinárodní filmový festival lidí s mentálním a kombinovaným postižením v jubilejním ročníku nepředstaví nové snímky, ale připomene tituly, které v tomto projektu dosud vznikly.

Video Studio 6 víkend
video

Pozvánka na festival Mental Power

Festival je jedinečný tím, že jeho hlavními hrdiny jsou ne(herci) s mentálním postižením. Dostává se jim stejné pozornosti jako jakékoli jiné celebritě na filmovém festivalu. Smyslem je přesvědčit nejen je, že lidé s handicapem mají nejen umělecky ve společnosti rovnocenné a pevné místo.

„Tihle lidé mají osobní kouzlo a sílu, která není na první pohled vidět. Nemůžou být uzavření někde na okraji a ve třiceti, čtyřiceti letech dělat halí belí. Díky celé té akci a její atmosféře se cítí jinak, než měli do té doby možnost. Opravdu cítí, že jsou součástí společnosti,“ říká jeden ze dvou prezidentů festivalu David Sychra.

Podle herečky Terezy Voříškové, která s přehlídkou spolupracuje už několik let, je důležitou součástí Mental Power připomínat potřebu integrace: „Lidé mají docela problém s chováním k mentálně postiženým, nevědí, jak komunikovat. Přitom čím vy jste přirozenější, tím se oni cítí lépe. Tenhle ročník je proto také o spojování lidí s našimi klienty, těším se, že to budou dva dny potkávání se.“ 

Hrané filmy různých žánrů, od detektivek přes komedie až po ironickou nadsázku, promítne desátý Mental Power 10. a 11. června v pražských prostorech La Fabrika a Studio DVA.