Pryč s „krabicemi“, Bienále architektury vítá estetiku

V italských Benátkách se prohánějí architekti. Město hostí již patnáctý ročník Bienále architektury, které představuje na 88 vystavovatelů z 37 zemí světa. Název „Hlášení z přední linie“ odkazuje na úlohu architektury a zlepšení životních podmínek pro lidi na celém světě. Organizátoři čekají neotřelé pohledy v oblasti stavebního umění a urbanismu. Pro více než polovinu účastníků jde o benátskou premiéru.

Video Události v kultuře
video

Začalo 15. Bienále architektury

Výstava prezentuje projekty budov, které se snaží popřít podobu domů vypadajících jako kartotéky. Autoři dbají na členitější tvary exteriéru i vnitřních prostor. Nápaditější a estetická stavba navíc přináší odlišný přístup k užitné ploše, a tak je spokojený jak developer, tak nájemník.

Co země, to odlišný přístup 

Peruánský pavilon zdobí otřískané židle zavěšené na laně. Cílem instalace je ukázat, v jakých podmínkách se učí některé děti. Část se jmenuje „Selhání domestikace“ a dokazuje, jak selhaly západní vize na okraji Amazonského pralesa.

Ambici kultivovat betonovou džungli má tentokrát jihokorejský pavilon. Protože tamní systém přihrává zakázky pouze stavitelům výškových budov s maximálním důrazem na užitnou plochu, nezbyl dosud prostor na kvalitní architekturu. To se prý ale pomalu mění. „Snažíme se podívat na techniky a designérské strategie, které mohou tuto hru soustředící se na kvantitu překonat,“ zaznívá od kurátora Sung Hong Kima.

Austrálie se naproti tomu vrací ke kořenům. Synonymem promenády se tak stal areál plovárny. Právo jít se vykoupat s ostatními se v minulosti stalo symbolem emancipace pro původní obyvatele kontinentu. Ne vždy byl totiž bazén přístupný všem. „Mnoho veřejných bazénů v současnosti čelí hrozbě, že budou uzavřeny, je totiž velmi nákladné je udržovat,“ dodala navíc australská kurátorka.