ČT24

ČT24
pondělí 3. srpna 2015 Miluše

Cirkusová přehlídka snů: ChapiteauX!

Velikost textu:

Praha – Letenské sady se na 2 měsíce zahalí do veselých cirkusových barev. Právě tam se totiž usídlil nový projekt ChapiteauX, který mají na starosti profesionálové z ansámblu nového cirkusu Cirk La Putyka. Na veřejnost čekají i rozmanité workshopy a hudební koncerty.

La Putyka
La Putyka

Propojení herectví a artistických představení, tak by se dala představit základní myšlenka celé akce. Pestrobarevné šapitó vyrostlo na pomezí Izraelské ambasády a ulice Na Špejcharu. Během června a července odehrají herci na 46 repríz z repertoáru La Putyky, které měli diváci možnost zhlédnout v prostorách La Fabriky. Najde se však mezi nimi i pár premiér. 

ChapiteauX kromě zmíněného souboru La Putyky pomohl stvořit i blížící se festival Letní Letná. Jak se zdá, Letná už se svými každoročními kulturními akcemi zavázala k tradici. 

Hry se snaží držet a zároveň posílit tradice českého divadelnictví. Nový cirkus zapojil i akrobatické prvky, a právě tato kombinace stoupá u veřejnosti v oblibě. Podle principála Rostislava Nováka vládne během večerů neopakovatelná atmosféra. Herci čerpají energii z publika sedícího jen pár metrů před nimi. 

ChapiteauX je "bezednou studnou fantazie", protože se nebojí propojovat netradiční věci, neustále zkouší novinky a neškrtí se ve vymezujících škatulkách. Naopak si hraje sám se sebou.

La Putyka
La Putyka

Jednotlivá představení mají dokonce vlastní tematiku. Inscenace La Putyka se například zabývá pivní kulturou, avšak ne jen v pijáckém smyslu. "Hledejme v tom také něco zajímavého," láká Novák na nejbližší nedělní představení. Slapstick Sonata zase spojuje "Mozartovy sonáty s groteskní komedií éry němého filmu" a Up And Down ukáže člověka, který žije jen svými vzpomínkami.  

Ačkoliv hlavní představení začnou až o víkendu, Letná ožije již dnes. Poslední pracovní den nabídne odlehčení právě v podobě zmíněných hudebních koncertů. Na pódiích se během dvou měsíců vystřídá zpěvák Dan Bárta, skupina Blue Effect, Ondřej Havelka či Kašpárek v rohlíku. Několik divadelních skečů si připravila i formace Vosto5. 

přehrát video
Rozhovor s Rostislavem Novákem

Velké těžiště programu plní i aktivity pro děti. Čekají je cirkusácké workshopy, loutková představení, předčítání pohádek nebo dětská divadelní představení. Dospělí zájemci o tanec se pro změnu naučí, jak správně vrtět boky při latinsko-amerických tancích.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.