Uherský Brod aneb Když nemáte slov

ČT24

ČT24
neděle 1. března 2015 Bedřich

Cirkusová přehlídka snů: ChapiteauX!

Velikost textu:

Praha – Letenské sady se na 2 měsíce zahalí do veselých cirkusových barev. Právě tam se totiž usídlil nový projekt ChapiteauX, který mají na starosti profesionálové z ansámblu nového cirkusu Cirk La Putyka. Na veřejnost čekají i rozmanité workshopy a hudební koncerty.

La Putyka
La Putyka

Propojení herectví a artistických představení, tak by se dala představit základní myšlenka celé akce. Pestrobarevné šapitó vyrostlo na pomezí Izraelské ambasády a ulice Na Špejcharu. Během června a července odehrají herci na 46 repríz z repertoáru La Putyky, které měli diváci možnost zhlédnout v prostorách La Fabriky. Najde se však mezi nimi i pár premiér. 

ChapiteauX kromě zmíněného souboru La Putyky pomohl stvořit i blížící se festival Letní Letná. Jak se zdá, Letná už se svými každoročními kulturními akcemi zavázala k tradici. 

Hry se snaží držet a zároveň posílit tradice českého divadelnictví. Nový cirkus zapojil i akrobatické prvky, a právě tato kombinace stoupá u veřejnosti v oblibě. Podle principála Rostislava Nováka vládne během večerů neopakovatelná atmosféra. Herci čerpají energii z publika sedícího jen pár metrů před nimi. 

ChapiteauX je "bezednou studnou fantazie", protože se nebojí propojovat netradiční věci, neustále zkouší novinky a neškrtí se ve vymezujících škatulkách. Naopak si hraje sám se sebou.

La Putyka
La Putyka

Jednotlivá představení mají dokonce vlastní tematiku. Inscenace La Putyka se například zabývá pivní kulturou, avšak ne jen v pijáckém smyslu. "Hledejme v tom také něco zajímavého," láká Novák na nejbližší nedělní představení. Slapstick Sonata zase spojuje "Mozartovy sonáty s groteskní komedií éry němého filmu" a Up And Down ukáže člověka, který žije jen svými vzpomínkami.  

Ačkoliv hlavní představení začnou až o víkendu, Letná ožije již dnes. Poslední pracovní den nabídne odlehčení právě v podobě zmíněných hudebních koncertů. Na pódiích se během dvou měsíců vystřídá zpěvák Dan Bárta, skupina Blue Effect, Ondřej Havelka či Kašpárek v rohlíku. Několik divadelních skečů si připravila i formace Vosto5. 

přehrát video
Rozhovor s Rostislavem Novákem

Velké těžiště programu plní i aktivity pro děti. Čekají je cirkusácké workshopy, loutková představení, předčítání pohádek nebo dětská divadelní představení. Dospělí zájemci o tanec se pro změnu naučí, jak správně vrtět boky při latinsko-amerických tancích.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin
    Video
    Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin aktualizováno 28. 2. 2015 18:43 Moskva Charismatický. Tak Borise Němcova charakterizovali jeho stoupenci: velkoměstští liberálové. Vystudovaný fyzik strávil v politice čtvrt století. V parlamentu byl od roku 1990.
   • Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají
    Video
    Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají vydáno 28. 2. 2015 19:39 Premiér Bohuslav Sobotka se ohradil proti výhradám vicepremiéra Andreje Babiše, které dnes zazněly na sněmu ANO. Lidé podle ministerského předsedy nečekají, že se vládní strany budou ...
   • Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici
    Video
    Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici aktualizováno 28. 2. 2015 20:11 Každou druhou bezhotovostní platbu zaplatí Češi pomocí bezkontaktní platební karty a řadí se tak v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím. V loňském roce zaplatili lidé ...
   • Pegida už vpochodovala i do Británie
    Pegida už vpochodovala i do Británie aktualizováno 28. 2. 2015 21:07 Newcastle – Na 400 lidí se sešlo v severoanglickém Newcastlu na první demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v Británii. Do centra města ale dorazily i ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.