ČT24

ČT24
středa 29. července 2015 Marta

Církevní objekty zvou na noc otevřených dveří

Velikost textu:
aktualizováno 1. 6. 2012 19:15

Praha – Vyzvánění zvonů ohlásí večer 1. června Noc kostelů. Zas trochu jiný způsob vnímání duchovního i uměleckého bohatství umožní více než 1 250 církevních objektů. Chrámy, kostely, kaple, sbory a modlitebny nechají návštěvníky nejen nahlédnout do svých mnohdy tajemných koutů, ale často připravily i doprovodný program.

Noc kostelů / Kostel Navštívení Panny Marie ve Svitavách
Noc kostelů / Kostel Navštívení Panny Marie ve Svitavách

Noc kostelů letos připadá na Den dětí, programy proto začnou už odpoledne. Tma pak zážitek prohlídky umocní. Akce má být znamením spolupráce křesťanských církví (zapojí se jich jedenáct) a především pozvánkou pro všechny lidi dobré vůle, věřící i nevěřící, aby  netradičním způsobem poznali výtvarné a architektonické poklady církevních objektů a přiblížili se křesťanské spiritualitě, přítomné v těchto prostorech.

Na noc otevřených dveří budou upozorňovat zvony, mimo jiné se rozezvučí i druhý nejstarší zvon v České republice ve věži kostela Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí v Praze. Znít budou také zvonkohry.

Zapojené objekty připravily pro návštěvníky doprovodný program prohlídek – koncerty, workshopy či divadelní představení. Zpřístupněny také budou některé veřejnosti běžně nepřístupné části kostelů. Podrobnosti o "své" Noci kostelů najdou lidé v brožuře anebo na stránkách projektu. Novinkou v české metropoli jsou tematické trasy.

Podtitul šestého ročníku hlásá, že Noc kostelů se koná od Aše až po Košice. Po setmění budou moci lidé nahlédnout do církevních objektů nejen v Česku a na Slovensku, ale také v Rakousku, kde myšlenka této akce v roce 2005 vznikla, Německu či Nizozemí.

 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.