V Přelouči exhumovali ostatky francouzského skladatele. Zemřel v transportu smrti

Skladatel Casimir Oberfled proslul především jako autor operet, zkomponoval ale i hudbu k více než padesáti meziválečným filmům. Na konci druhé světové války zahynul v Přelouči, kde jeho ostatky nyní exhumovali. Oberfeldův syn Gregoire Dunant chce otce nechat pohřbít v Paříži.

Video Události v kultuře
video

V Přelouči exhumovali ostatky Casimira Oberfelda

Svého otce hledal Gregoire Dunant desítky let. Další dlouhé roky trvalo vyřizování úředních formalit. Než francouzské úřady dovolily pohřbení ostatků na své půdě, pečlivě zjišťovaly, jaké měl Casimir Oberfeld státní občanství. Přestože byl původem Polák, celý svůj život působil v Paříži.

„Chtěl jsem, aby můj otec vystoupil z anonymity, protože ve Francii se po válce styděli za to, že se takové významné osobnosti staly obětí válečného násilí.“

Gregoire Dunant

syn Casimira Oberfelda

Oberfeld (*1903) se narodil v židovské rodině v polské Lodži. Počátkem dvacátých let odešel do Francie, kde se postupně prosadil jako hudebník a skladatel.  Po německé okupaci Francie žil několik let ilegálně v Nice, v roce 1943 byl deportován do Osvětimi.

Jeho tělo bylo 24. ledna 1945 vyhozeno z vlaku přepravujícího vězně z Osvětimi. Byli vyčerpaní a zesláblí pochodem smrti. Jen v Přelouči vynesli z vagonů patnáct mrtvých. „Byli hubení, v trestaneckých šatech, pohřební služba je odvezla na přeloučský hřbitov,“ vzpomíná pamětník tehdejších událostí Miroslav Berbera. 

Ředitel technických služeb Přelouč Karel Šilhavý s brýlemi Casimira Oberfelda

Zdroj: ČTK
Autor: Josef Vostárek

Před pohřbením si farář zapsal vytetovaná čísla. Amatérskému historikovi Janu Závodskému se o mnoho let později podařilo ke třem číslům přiřadit jména. „Zjistil jsem, že v Přelouči leží osoba zcela mimořádného významu – francouzský hudební skladatel, který skládal filmovou operetní hudbu, šansony, a dokonce spolupracoval i s velkými hudebními skladateli,“ popsal své zjištění. 

V přeloučském hromadném hrobě se našly i brýle, které podle dochovaných fotografií patřily Casimirovi Oberfeldovi. Ostatky skladatele by po převozu do Paříže měly být ve čtvrtek uloženy na hřbitově Montmartre, vedle dalších významných francouzských osobností.