Jekyll a Hyde na jednom jevišti? No to bude tanec!

Kde je hranice mezi dobrem a zlem? Doktor Jekyll a pan Hyde by o tom mohli vyprávět. A také vypráví - ovšem nejen slovy, ale i tancem v novince Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Baletní horor se inspiroval slavnou knižní předlohou.

Jekyll & Hyde
Zdroj: Divadlo F. X. Šaldy Autor: Lukáš Trojan

Asi nejznámější rozdvojenou osobnost stvořil Robert Louise Stevenson v roce 1866. V jeho knize doktor Jekyll vynalezne prostředek, jak se převtělit do svého skrytého, zlého já. Mr. Hyde tak dostane prostor páchat zločiny a dopřát si všechny možné neřesti.

„Když člověk čte ten příběh, řekne si, že je pro tanec nezpracovatelný. Musela jsem hodně zasáhnout, v podstatě vytvořit úplně nové libreto,“ podotkla autorka, choreografka i režisérka tanečního představení Marika Hanousková. Připsala například dvě ženské postavy - Jekyllovu snoubenku a Hydovu oběť. 

Video Události v regionech (Praha)
video

Reportáž: Jekyll & Hyde tančí v Liberci

Na rozdíl od většiny adaptací v novém představení ztvárňují Jekylla a Hyda dva tanečníci. „Kdybych mohl mluvit, každý pochopí po první větě, že jsem zlý, ale vyjádřit zlo mimikou je těžké,“ připustil Jaroslav Kolář. Jeho hodný protějšek ztvárnil Alexej Jurakov.  Doplňuje je ještě činoherec Tomáš Váhala coby advokát.  

Temné stránky v příběhu muže, který probudil své horší já, Šaldovo divadlo poprvé zkoumalo v pátek 13. května. V repríze představení odehraje hned oba následující víkendové večery.