Karlín, ó, Karlín! Zpívá si v noci literatura

Pražskou čtvrť Karlín svou skladbou proslavil Ivan Hlas a nyní i Noc literatury. Akce, která na netradičních místech během jednoho večera seznamuje se současnou evropskou literární tvorbou, si pro desátý ročník vybrala právě tuto část Prahy. Číst se bude ve středu 11. května ale i v regionech a v zahraničí.

Pražská čtvrť Karlín
Zdroj: ČTK Autor: Michal Okla

Známé osobnosti budou na různých místech Karlína předčítat ukázky z knih současných píšících autorů z jednadvaceti evropských zemí. Aktuální ročník se více zaměřuje na severskou literaturu – shodně s veletrhem Svět knihy, který v Praze začíná 12. května a jemuž Noc literatury tradičně „předskakuje“.  Čtenáři se tak budou moci setkat už v noci s některými severskými autory, které veletrh hostí. 

Čtení se konají od 18:00 do 23:00 v půlhodinových intervalech paralelně na všech zapojených místech. K nim patří například Invalidovna, budova Českého rozhlasu, Negrelliho viadukt, ale také industriální kancelářské prostory či autobusové nádraží Florenc, kde se bude číst v retrobusu.

Autobus Škoda 706 RTO bude také jedním z míst pro čtení

Zdroj: ČTK
Autor: Martin Štěrba

Ukázek z překladů se ujali opět čeští herci: předčítat v Karlíně budou například Miroslav Etzler, Simona Babčáková, Jiří Vyorálek nebo Jana Stryková. 

Celkem se do desáté Noci literatury zapojilo 49 míst nejen v Praze, ale v celém Česku. A ve spolupráci s Českými centry také další evropská města, ne ve všech je akce vázána na 11. května. Ponocovat s knihou se chystá třeba Londýn, Madrid nebo Moskva.