Ostře sledovaný konvoj

ČT24

ČT24
sobota 28. března 2015 Soňa

Wannieck vystavuje české malířství od Komerční banky

Velikost textu:

Brno - Stovku maleb, grafik a dalších uměleckých děl ze sbírky Komerční banky vystavuje brněnská Wannieck Gallery. Jde především o díla oceňovaných českých autorů, například Karla Malicha, Jiřího Sopka, Michaela Rittsteina a Vladimíra Kokolii. Vystavená kolekce podle galeristů nabízí osobitý pohled na vývoj českého malířství v 70. až 90. letech minulého století.

Jiří Sopko / Jaro, Léto, Podzim
Jiří Sopko / Jaro, Léto, Podzim

Komerční banka má ve své umělecké sbírce celkem přes 3 500 uměleckých děl. Systematické budování sbírky zahájila v roce 1995. "Součástí připravené expozice jsou nejen umělecká díla, se kterými se mohou klienti Komerční banky setkat na pobočkách, ale také díla uložená v depozitářích, jež běžně viditelná nejsou," uvedl v tiskové zprávě předseda představenstva a ředitel banky Henri Bonnet.

Kromě maleb Malicha, Sopka, Rittsteina a dalších výstava nabízí také ukázky grafických prací, například od Naděždy Plíškové, Aleny Kučerové a Zdeňka Sýkory. Další výtvarné techniky reprezentují takzvané froasáže Ladislava Nováka a lepty Lubomíra Přikryla.

Michael Rittstein / Matný masiv
Michael Rittstein / Matný masiv

Někteří odborníci poukazují na to, že v 90. letech představovaly aktivity Komerční banky jeden z vrcholů tehdejšího sběratelství. Banka investovala do tvorby žijících umělců, zatímco trh s uměním tehdy ovládala meziválečná avantgarda z restitucí.

"V průběhu následujících let tak vznikla kolekce soudobého umění, která svou kvalitou a rozsahem převyšuje podobné projekty v České republice," uvedla ke vzniku sbírky Magdalena Juříková, jež v 90. letech působila jako odborný garant a tajemník bankovní akviziční komise.

Wannieck Gallery sídlí v bývalé továrně Vaňkovka mezi brněnským železničním a autobusovým nádražím. Výstava potrvá do 23. září.

Aleš Lamr / Duhový most
Aleš Lamr / Duhový most
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Kalendář on-line přenosů

   < Březen 2015 >
   po út st čt so ne
               1
   2 3 4 5 6 7 8
   9 10 11 12 13 14 15
   16 17 18 19 20 21 22
   23 24 25 26 27 28 29
   30 31          
   • 28.3.2015 19:30

    Přicházíme v míru - povídání s autisty nejen o autismu v přímém přenosu z Divadla Kampa.

   ČT24 - Islám v Evropě

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.