Anifilm je v Třeboni jako doma, přesto se dívá i za český obzor

Po lidskoprávním festivalu Jeden svět si téma domova letos zvolil i sedmý ročník Anifilmu. Přehlídka české i zahraniční animované tvorby se v Třeboni od 3. do 8. května totiž ptá: Kde domov můj? Programovou novinkou je soutěž současné tuzemské animace Český obzor.

Smrtelné historky (2016, režie: Jan Bubeníček)
Zdroj: Falcon

Pořadatelé hlavním tématem reagovali na motivy, které se v současné (nejen) animované tvorbě objevují.

„Co se týče témat, mnoho autorů se snaží o aktuálnost a vyjadřují se třeba k otázce uprchlické krize.“ 

Kristina Dufková

členka výběrové komise

Anifilm proto napříč programem reflektuje různé aspekty migrace, ztráty či změny domova, a to jak v souvislosti s aktuální uprchlickou krizí, tak i připomínkou starších titulů. V porotě zasedne třeba Jan Pinkava, výtvarník, režisér a držitel Oscara za krátkometrážní Geriho hru, kterou vytvořil pro studio Pixar. Jeho rodiče emigrovali z Československa v roce 1969.

Video ANIFILM 2016
video

Upoutávka: Anifilm 2016

Upoutávka: Anifilm 2016

Události v kultuře: Začíná festival Anifilm

Jan Pinkava: Dělám filmy pro chytré telefony

Anifilm představí i jiného animátora českého původu Paula Fierlingera. Druhou světovou válku přečkal v USA a do Spojených států se dostal i později, když se v roce 1967 rozhodl emigrovat. Festival promítne jeho vzpomínku na Československo Drawn for Memory (1995) a ve světové premiéře pak snímek Slocum sám na moři, adaptaci knihy mořeplavce, který jako první obeplul zcela sám svět.

Příběhy války i století páry

128 filmů sedmého ročníku vybíral Anifilm z téměř třinácti set titulů. Novinkou je letos přehlídka současné české animace Český obzor. V soutěži má Česko celkem patnáct zástupců. Mezi celovečerní snímky se dostaly Smrtelné historky Jana Bubeníčka, které s nadsázkou propojuje téma smrti, mezi krátkometrážní pak Sunrise, metafora pro různorodost života od Víta Pancíře, či Strom Lucie Sunkové, vytvořený náročnou technikou olejové malby na sklo.

Z animovaného filmu Strom
Zdroj: Maur film
 

Diváci uvidí také třeba celovečerní film amerického režiséra a scenáristy Charlieho Kaufmana – Anomalisa – o ženě neschopné zapadnout a životním motivátorovi, kterému chybí motivace. Z ostatních zemí je výrazněji zastoupena Francie. Přiváží například snímek April a neobyčejný svět. Utopický příběh, inspirovaný komiksovým autorem Jacquesem Tardim, ukazuje, jak by vypadal svět ustrnutý ve století páry. 

Hned několik titulů se zabývá válkou. Rumunská tvůrkyně Anca Damian ve svém dokudramatu Kouzelný vrch zpracovává osud Poláka Adama J. Winklera, který bojoval v Afghánistánu proti sovětskému Rusku. K první světové válce se vrací dva snímky: Cafard o belgickém šampionovi v zápasení a Adama o pátrání malého afrického chlapce po jeho bratrovi.

Dvě soutěžní pásma se zaměří na hraniční formy animace. Zahrnuty jsou v nich videa „městských symfonií“, mimo jiné českého výtvarníka Matyáše Trnky o Praze, a také hudební animovaná videa, třeba Keitha Richardse, Jany Kirschner či kapely The Prodigy.  

 

„Kupodivu svět animace úplně neovládá 3D technologie, i když ta také byla poměrně dost zastoupená, ale tvůrci a zvláště studenti se často vrací k ručním technikám. Nebo někteří volí i atypické techniky, jako je animace světla,“ uvedla výtvarnice a režisérka Kristina Dufková, co letos obecně výběrovou komisi zaskočilo.

Pestrý svět animace mohou návštěvníci Anifilmu prozkoumávat v Třeboni do 8. května. Web ČT24 bude ve spolupráci s přehlídkou sledovat dění v každodenních festivalových minutách.

  • Českou televizi, která je hlavním mediálním partnerem, zastoupí na Anifilmu dětský kanál. S využitím animace v pořadech ČT :D seznámí odbornou veřejnost seminář. Představen bude mimo jiné i nový večerníček Letem světem aneb cestování
Video Události v kultuře
video

Rozhovor: Déčko na Anifilmu