Jiřina Bohdalová s Intimním osvětlením. Festival ve Varech odkrývá program

K životnímu jubileu nadělí Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary Jiřině Bohdalové ocenění. Významná herečka na 51. ročníku převezme Cenu prezidenta festivalu. Přehlídka, která se tradičně koná na začátku července, naznačila i některé programové plány. Například, že letošním digitálně restaurovaným titulem bude celovečerní debut Ivana Passera Intimní osvětlení.

Jako poctu J. Bohdalové uvedou Vary Ucho

Zdroj: ČT

Jiřina Bohdalová se před kamerou poprvé objevila už ve „filmech pro pamětníky“, její poslední hlavní filmovou rolí byla hořká komedie Vrásky z lásky Jiřího Stracha. V ní se po mnoha letech setkala se svým někdejším hereckým i životním partnerem Radoslavem Brzobohatým. Jako poctu Jiřině Bohdalové uvede festival jiný jejich společný film – trezorové drama Ucho

  • Česká televize v neděli 1. května uvede nové televizní drama Každý milion dobrý, které herečce přímo na tělo k 85. narozeninám napsal režisér Zdeněk Zelenka.  

Bohdalová už je laureátkou ceny Thálie (za celoživotní mistrovství – v roce 2010) a držitelkou dvou Českých lvů (za pohádku Nesmrtelná teta a drama Fany). 

Intimní osvětlení (1965, režie: Ivan Passer)
Zdroj: ČT

Do Varů se vrátí také někteří tvůrci ocenění Křišťálovým globem v minulých letech. Ivan Passer sošku převzal v roce 2008 za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, letos na festival přijede uvést obnovenou premiéru svého zásadního snímku Intimní osvětlení

S uváděním digitálně zrestaurovaných filmů ze zlatého fondu české kinematografie začala přehlídka v roce 2011, kdy byla promítnuta Vláčilova Marketa Lazarová. Pokračování tradice „co rok, to film“ zajistí v 51. ročníku hořká komedie o setkání dvou dávných spolužáků, jež je jediným a zároveň posledním titulem, který Ivan Passer natočil v Československu před emigrací. 

Zdeněk Svěrák
Profil

Kdo si zahraje ve znělce?

V 51. ročníku žádná zahraniční hvězda, ale další letošní jubilant – Zdeněk Svěrák. Předloni ve Varech dostal cenu za přínos české kinematografii.

Program Varů: filmy bez bariér

  • Prostřednictvím osmi filmů z posledních pěti let představí 51. ročník současnou generaci mexických režisérek. Zprostředkuje tak divákům pohled jejich generace na hledání vlastní identity i témata jako láska nebo rodičovství.
  • Vizionář a první nezávislý tvůrce v americkém filmu Otto Preminger si vyslouží poctu. Uveden bude mimo jiné jeho noirový snímek Laura z roku 1944. 
  • První podání podruhé umožní deseti studentům filmové režie z deseti evropských zemí seznámit se svou tvorbou a talentem nejen festivalové publikum, ale i odbornou veřejnost. 
  • Novou sekcí budou Lidé odvedle. Program, jehož partnerem je projekt Chodící lidé, nabídne přehlídku titulů s tématem handicapovaných lidí. Letos orientovanou na hrdiny z řad vozíčkářů, na něž karlovarská přehlídka myslí dlouhodobě.

Prezident festivalu Jiří Bartoška před plakátem 51. ročníku

Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

51. ročník začne ve Varech 1. července, noví držitelé Křišťálových globů budou známi 9. července. O den později festival letos poprvé přidal mimořádné projekce oceněných snímků.   

Hlavním mediálním partnerem MFF Karlovy Vary je i letos Česká televize. V doprovodném programu chystá opět besedy s tvůrci, koncerty a projekce. Mimo jiné představí nový seriál Já, Mattoni, spojený s Karlovými Vary.