Uherský Brod aneb Když nemáte slov

ČT24

ČT24
neděle 1. března 2015 Bedřich
KULTURAMA

Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce na scéně

Velikost textu:

Praha – Hudební scénu v kategorii moderní vážné hudby obohatilo nové uskupení. Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce vzniklo na půdě Akademie múzických umění v Praze. Na této škole všichni členové studovali nebo studují. Kvarteto pedagogicky zaštítil Jiří Panocha. Nové hudební těleso se zaměřuje především na českou hudbu 20. a 21. století. Jeho hlavní cíl tví nejen v tom, propagovat neprávem opomíjené autory Bořkovcovy generace, ale i sloužit hudbě „nové“ a uvádět na koncertní podia hudbu současných skladatelů. Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce ovšem má na repertoáru i díla z klasické kvartetní literatury.

Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce na zahajovacím koncerte 4. 5. 2012 v sále Bohuslava Martinů na HAMU
Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce na zahajovacím koncerte 4. 5. 2012 v sále Bohuslava Martinů na HAMU

"Přišlo nám, že současná hudba je podceňovaná dokonce i současnými interprety. Těch těles, které se systematicky moderní vážné hudbě profesionálně věnují, je dost málo. Jsme přesvědčeni, že tenhle prostor je stále nevyužitý. Je jasné, že současná vážná hudba vyžaduje určitou zkušenost, i když my máme v repertoáru nepříliš složité kusy," řekl v pořadu ČT24 Kulturama houslista Alexej Aslamas ml.

přehrát video
Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce

"Pro mne je hudba Pavla Bořkovce strašně poutavá a velmi rád ji poslouchám, protože mám dojem, že je velmi bohatá na všechny skladatelské prostředky. Zároveň v ní cítím velký emocionální náboj, protože Bořkovec se vlastně nikdy nevzdal jakoby určité vazby k romantismu. Je to pro mne hudba, ve které je dokonale vyvážen rozum s citem," řekl o Bořkovcově hudbě violista Matěj Kroupa, který je pravnukem tohoto významného českého skladatele.

Moderní vážná hudba, podle členů kvarteta na současnou scénu patří. Podle nich by i nové komunikační technologie mohly této opomíjené kategorii pomoci. "Nebýt facebooku, tak by možná na náš první zahajovací koncert 4. května nikdo nepřišel," uzavřel Matěj Kroupa.

Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce
Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce

Členové smyčcového kvarteta Pavla Bořkovce: Alexej Aslamas ml. – housle, Ondřej Hás– housle, Matěj Kroupa– viola, Štěpán Drtina– violoncello.

Pavel Bořkovec byl profesorem HAMU v letech 1947-1967. Mezi žáky tohoto významného pedagoga českých moderních skladatelů patřili Pavel Blatný, Jiří Pauer, Vladimír Sommer, Petr Eben, Jan Klusák a Jan Truhlář, Radim Drejsl, Miroslav Raichl. Bořkovec složil dvě opery, dva klavírní koncerty, jedno concerto grosso, balet a pět smyčcových kvartetů.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin
    Video
    Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin aktualizováno 28. 2. 2015 18:43 Moskva Charismatický. Tak Borise Němcova charakterizovali jeho stoupenci: velkoměstští liberálové. Vystudovaný fyzik strávil v politice čtvrt století. V parlamentu byl od roku 1990.
   • Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají
    Video
    Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají vydáno 28. 2. 2015 19:39 Premiér Bohuslav Sobotka se ohradil proti výhradám vicepremiéra Andreje Babiše, které dnes zazněly na sněmu ANO. Lidé podle ministerského předsedy nečekají, že se vládní strany budou ...
   • Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici
    Video
    Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici aktualizováno 28. 2. 2015 20:11 Každou druhou bezhotovostní platbu zaplatí Češi pomocí bezkontaktní platební karty a řadí se tak v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím. V loňském roce zaplatili lidé ...
   • Pegida už vpochodovala i do Británie
    Pegida už vpochodovala i do Británie aktualizováno 28. 2. 2015 21:07 Newcastle – Na 400 lidí se sešlo v severoanglickém Newcastlu na první demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v Británii. Do centra města ale dorazily i ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.