Část Duše pralesa se cestou do Krumlova ztratila

Českokrumlovské Egon Schiele Art Centrum připravilo výstavu s názvem Duše pra/lesa. Díla dvou vystavujících umělců, kteří pracují v Peru, dorazila do výstavní síně přes oceán. Některé z obrazů se ale při převozu ztratily, údajně v Německu.

Z výstavy Duše pra/lesa
Zdroj: Egon Schiele Art Centrum Český Krumlov

Český malíř Otto Placht žije v Peru od začátku 90. let. Do tajemství Amazonie se snaží proniknout pomocí vlastnoručně vyráběných barev z rostlin a kůry stromů. V Krumlově se rozhodl představit nejen své obrazy, ale i dílo svého přítele. „Zobrazuje vědění, které získal z rodinné tradice, já ho imaginativně rozvíjím do současného výtvarného jazyka,“ porovnal jejich tvorbu. 

Peruánský výtvarník Dismas Paredes Armas maluje příběhy z džungle. Syn uznávaného šamana jako malíř vypráví o síle přírody, která ho od dětství obklopuje – o mýtech, zázracích a moci deštného pralesa.

Řekni, kde ta díla jsou…

Transport děl připravovalo Schieleho centrum rok. Obrazy byly přepravovány v jednadvaceti bednách, v pořádku jich ale dorazilo o jednu méně.  Fotografie z přístavu dokazuje, že v Hamburku byla díla ještě kompletní, v Českém Krumlově už ale tři chyběla. „Nevíme, kdy se otvíral kontejner, nevíme, kdo u toho byl, a nevíme, kdo podepsal převzetí tady v Evropě,“ je podle ředitelky centra Hany Jirmusové Lazarowitz těžké zjistit, co se přesně událo.

Na stopu obrazů se nedostala ani přepravní společnost, která ztrátu potvrdila až dvacet dní po připlutí nákladů. Galerii doporučila obrátit se na pojišťovnu. 

Video Události v kultuře
video

Reportáž: Ztracená Duše pralesa

Na výstavě místo ztracených pláten visí jen prázdné rámy. Galeristé ale stále věří, že se díla najdou. S nimi nebo bez nich setrvá Duše pra/lesa v Krumlově do konce října. K vidění jsou na ní také obrazy výtvarníka a cestovatele z počátku 20. století Jaroslava Hněvkovského a předměty dokumentující život peruánské Amazonie.