Samorost už potřetí okouzlil herní vesmír

Na konci března se na trhu objevil další Samorost, třetí díl oblíbené počítačové hry od studia Amanita Design. Recenze z celého světa chválí výborný příběh, nápaditý design a originální hudbu. Tým designérů a grafiků vedl Jakub Dvorský, hudbu vytvořil Tomáš Dvořák známý také jako Floex. Oba umělci byli hosty Událostí v kultuře.

Video Události v kultuře
video

Události v kultuře: Počítačová hra Samorost

Hlavní hrdina, malý skřítek v bílém pyžamu, se ve třetím pokračování zase podívá do několika výjimečných světů. Během fantastického putování potká mnoho podivných bytostí, které obývají bizarní planety plující vesmírem. Samorost 3 stál celých pět let intenzivní práce.

Nový Samorost se zatím velmi dobře prodává, další díl přesto není na programu. „Chtěl bych zkusit vymyslet něco mnohem drobnějšího, dělaného volnějším stylem, trochu punkově, abychom se na tom zase nezasekli na dalších pět let,“ říká Jakub Dvorský.

Původní hra vznikla v roce 2003 jako Dvorského diplomová práce na pražské UMPRUM. Brzy však vzbudila pozornost herních nadšenců po celém světě. „Myslel jsem si, že to dělám pro pár desítek svých kamarádů, ale pak jsem to dal na web a samo se to spustilo,“ vypráví Dvorský.

„Snažíme se navazovat na tradici českého animovaného filmu nebo ruské animace.“

Jakub Dvorský

tvůrce hry

Zásadní součástí hry je muzika Tomáše Dvořáka známého jako Floex, který připravil hudbu už k původnímu Samorostu a další hře Machinarium od Amanita Design. „Moje pozice je přínosná v tom, že herní oblast příliš nesleduji, takže spíš nabourám zavedená klišé. Jsme zastánci nezávislé scény, snažíme se to dělat jinak,“ popisuje Floex svůj přístup.

Na webu studia Amanita Design je možné si zahrát zadarmo první Samorost nebo první epizodu Samorostu 2.