Labyrint kina a ráj oka. Zlínští divadelníci adaptují oscarový film

Polibky na plátno nepatří, kazí přece morálku. Povědomý scénář z oscarového snímku Bio Ráj z roku 1988 má díky Městskému divadlu Zlín další divadelní ztvárnění. Z italských reálií soubor hru posunul do známějšího okolí. Příběh z prostředí maloměstského kina začíná v poválečném Československu.

Video Události v kultuře
video

Bio Ráj na divadle

Režie se ve Zlíně ujal Jozef Krasula. Místo původního jména Hugo se tvůrci rozhodli pro Miloše, příjmením Sedláka. A přestože dal přednost československému prostředí před italským, nejpodstatnější příběh chlapce, který vidí v kině celý svět a ještě mnohem víc, zanechal. 

„Sledujeme nejen dospívání chlapce, ale také vývoj české kinematografie. Anděl na horách, Kdyby tisíc klarinetů, Starci na chmelu, Sedmikrásky a další české filmy jsou součástí života malého městečka a podvědomě se zapisují i do myslí diváků,“ lákají Zlínští.

Italský snímek Giuseppa Tornatoreho získal Oscara v roce 1990. Kritika ho řadí k nejlepším filmům 20. století. Zlínská novinka chce být víc než jen divadelní kopií, i když se hlavní hrdina také rozhoduje mezi láskou a kariérou a vyroste ve slavného režiséra. Milošova podobnost se jménem Miloše Formana není náhodná…