Běhat s vlky a létat s ptáky. Do kin vstoupí Příběh lesa

Tvůrci slavných dokumentů Mikrokosmos, Ptačí svět nebo Oceány se tentokrát vypravili do lesa. Čtyři roky natáčeli na desítkách lokací po celé Evropě. Díky unikátním postupům nyní vyprávějí o koloběhu života od doby ledové až po současnost. Příběh lesa s komentářem Tomáše Hanáka měl o víkendu českou předpremiéru.

Video Události v kultuře
video

Příběh lesa vstoupí do českých kin

„Zima trvá už osmdesát tisíc let. Zvěř odolává mrazivému chladu v nehostinných podmínkách. Je zde jenom málo lidských stop. Pak se však Země nepostřehnutelně nakloní a vystaví se o trochu víc Slunci. Stačí pár stupňů navíc a svět se změní. Evropu zaplaví zeleň. Rodí se roční období a zlatá éra lesa.“ Tak začíná drsný i něžný Příběh lesa.

Technologie a trpělivost

Díky unikátním metodám natáčení dokázali tvůrci převyprávět příběh lesa od doby ledové až po současnost a zachytit vzrušující koloběh života. Vizuální stránka filmu okouzluje dětské a dospělé diváky i filmové kritiky. Použití nejmodernějších snímacích technologií však byla pouze polovina úspěchu. Filmaři museli do lesa doslova na číhanou.

Film nevyužívá žádná cvičená zvířata nebo nepřirozené situace. Když štáb točil s vlky, musel být prostě trpělivý, než je šelmy přijmou. „Při pohybu zvířat je potřeba být hned u toho. Nepoužívat zoom ani teleobjektiv ze dvou set metrů. Ale zkrátka točit hned vedle, i když vlk běží plnou rychlostí za kořistí,“ popisuje natáčení režisér Jacques Perrin.

„Lidstvo nepotřebuje jen to, co lesy vyprodukují, ale potřebuje také nepředvídatelnost živé přírody. Potřebuje sny, dobrodružství a překvapení.“

Jacques Perrin

režisér filmu

„Film nás uhranul tím víc, že nepopisuje vzdálenou realitu, ale tajemství, která jsou skryta kousek od nás, a přesto jsme je až doteď nepoznali,“ říká Jan Noháč z distribuční společnosti Aerofilms. Vizuální opus vstoupí do českých kin ve čtvrtek 14. dubna.