Národní knihovna třídí knihy po zednářích i nacistech

Národní knihovna zkoumá tisíce knih, které nacisté za války dovezli do tehdejšího protektorátu, včetně například titulů zabavených zednářům. Díky mezinárodnímu projektu vyhlášenému Norskými fondy se knihovníci pustili do detektivní práce v uzamčených skladištích a snaží se zjistit, co se v archivovaných svazcích skutečně ukrývá.

Video Události
video

Reportáž: Knihy znovu nalezené v Národní knihovně

Přes půl milionu neidentifikovaných svazků leží v policích Národní knihovny od války. Jejich příběhy lze ale rozluštit podle razítek a vpisků původních majitelů.

„Cestoval po Evropě a knihu četl mezi 16. říjnem a 2. listopadem 1942 při cestě vlakem,“ je podle historičky Marcely Strouhalové možné vyčíst například z poznámky v jedné z knih Gregora Schwartz-Bostunitsche, předního ideologa NSDAP.  Jeho exlibris pak tituly, které vlastní, odkazuje po jeho smrti straně. 

12 tisíc znovu nalezených knih

Bostunitschova rozsáhlá sbírka antisemitské literatury skončila v protektorátu.  Nacisté na české území převezli knihovny německých institucí, včetně univerzit nebo nemocnic, před postupujícími Spojenci ale ukryli i knihy zkonfiskované nepřátelům. „Například knihy, které byly zabaveny zednářským ložím, ať už v Německu, nebo na okupovaném území,“ uvedla historička. 

Podle razítek je možné dohledat, kudy svazky cestovaly. Výsledky detektivního pátrání pak knihovníci zaznamenávají do počítače, zpracované tituly se postupně budou digitalizovat. V katalogu knihovny v tuto chvíli už přibylo dvanáct tisíc svazků.  

Spletité a zdlouhavé putování Knih znovu nalezených přibližuje do 21. května v chodbě Národní knihovny také výstava.