Galerie města Bratislavy pořádá Rudolfu Filovi Oslavu malby

Rudolf Fila, jeden z nejvýznamnějších autorů slovenského výtvarného umění posledních desetiletí, se představuje na nové výstavě v Galerii města Bratislavy. Výtvarník se na výběru obrazů osobně podílel. Přípravy trvaly téměř tři roky. Sám Fila se ale vernisáže Oslavy malby bohužel už nedožil.

Více než půlstoletí Filovy tvorby dokládá 125 jeho obrazů. Galerie města Bratislavy jeho dílům vyčlenila dvě poschodí Pálffyho paláce - větší výstavní plochu nemá. Podařilo se jí shromáždit historicky nejpočetnější přehlídku Filových prací, tolik jeho obrazů nebylo nikdy společně vystaveno ani během jeho života. 

„Měli jsme potřebu ukázat široký záběr jeho tvorby,“ vysvětlil ředitel galerie Ivan Jančár. „Filova díla se pohybují od abstraktní malby přes informel až po jeho typické tělovky.“ 

Kurátor Jan Kukal se s Filou znal několik desítek let. Vždy jeho práci, v níž vidí světové tendence výtvarného umění, obdivoval. Právě kvůli respektu se dlouho neodvážil uspořádat výstavu jeho obrazů. „Nikdy nenamaloval realistické obrázky poplatné době. Maloval abstraktní obrazy, o nichž věděl, že jdou do skladu nebo do šuplíku - a to mi imponovalo,“ přiznává.

Pedagog filovců

Fila se tři desetiletí živil jako pedagog na střední uměleckoprůmyslové škole v Bratislavě. Díky tomu, že nebyl závislý na prodeji svých děl, mohl vždy tvořit zcela svobodně. Totalitní režim mu nepřál - dlouho nemohl vystavovat doma ani v zahraničí. Většina děl končila v domácím skladu nebo u soukromých sběratelů.  Dvacet čtyři z nich teď obrazy galerii zapůjčilo. Na veřejnosti jsou mnohé vystaveny vůbec poprvé.

Video Události v kultuře
video

Reportáž: Bratislava vystavuje Rudolfa Filu

Bez stálého zaměstnání by Fila vytvořil obrazů podstatně víc. Sám ale pedagogické práce nikdy nelitoval. Ve škole se mu podařilo ovlivnit několik generací slovenských výtvarníků. Mnozí z jeho studentů se dodnes sami označují jako filovci. 

Oslavu malby pořádá bratislavská galerie Rudolfu Filovi až do 5. června.