ČT24

ČT24
úterý 4. srpna 2015 Dominik
VELIKÁNI FILMU

Lumetův Serpico radikálně odmítá korupci

Velikost textu:

Praha - Americký Sidney Lumet se ve svém dramatickém snímku Serpico opět pere za pravdu, jde sám proti všem a přitom neustále naráží hlavou do zdi. Hlavní hrdina policista Frank Serpico se dostává do nesnází kvůli odmítání úplatků. Zaplete se do aféry, která zcela pohltí jeho život, i přesto je odhodlán bojovat dál. Hlavní role se ujal Al Pacino. ČT2 film uvede dnes ve 20:55 hodin v rámci cyklu Velikáni filmu.

Serpico (Sidney Lumet)
Serpico (Sidney Lumet)

Sidney Lumet se tentokrát nerozhodl pro zcela smyšlený příběh. Naopak se drží reality, takže snímek odpovídá skutečné události. Jako předloha snímku posloužila biografie policisty Franka Serpica z pera novináře Petera Maase, které se prodalo přes tři miliony kusů. Vznikl dokonce i stejnojmenný seriál, na něm se ale nepodílel nikdo z tvůrců zmíněného filmu.

Syn italských imigrantů nastoupil coby pochůzkář do newyorské policie plný nadšení a mladického odhodlání. Serpico byl už od počátku podivín a pracoval skrze zcela odlišné praktiky než jeho kolegové. Místo mlácení bral trestance s sebou na kávu, kde si s ním povídal o motivu zločinu a dalších okolnostech. 

Mistrovsky také využíval mimikry a odmítal nosit policejní uniformu. Tvrdil totiž, že bez ní snáz splyne s ulicí a podaří se mu vloudit tam, kam by obyčejného policistu nepustili. Tyto výstřednosti se přirozeně nesetkávaly s velkou oblibou u jeho nadřízených. Ale Frank zkrátka přinášel dobré výsledky.    

Serpico (Sidney Lumet)
Serpico (Sidney Lumet)

Snímek Serpico jej zachycuje v životní fázi, kdy se permanentně odmítal účastnit úplatků a korupce, jež prolezly do celé struktury americké policie v 60. letech. Paradoxně si tak způsobil velké problémy mezi svými kolegy. Kvůli odhalení pravdy a zamezení úplatkářství však rozhodl riskovat i život. 

Film skvěle ukazuje postupný přerod z naivního pochůzkáře do odhodlaného policisty. Divák je svědkem událostí, které Serpicovi ovládají život a připraví ho tak dokonce o několik intimních vztahů. Nespravedlnost se Frankovým srdcem plíží jako mor a on se stává posedlým, dokud situaci nevyřeší. Vše musí stranou v zoufalém boji jednoho proti všem. 

 • Serpico (Sidney Lumet)
  Serpico (Sidney Lumet) zdroj: ČT
 • Serpico (Sidney Lumet)
  Serpico (Sidney Lumet) zdroj: ČT

Při jednom z drogových zátahů byl policista střelen do tváře, tudíž zcela ohluchl na levé ucho. Do důchodu odešel v roce 1972, přesně rok poté, co za své počínání obdržel nejvyšší vyznamenání Medaile cti. Američan s italskými kořeny byl čtyřikrát ženatý.Většina manželství však nepřežila víc než tři roky, kromě posledního, kdy mu manželka zemřela na rakovinu. Z těchto vztahů má jednoho syna.   

Před vznikem snímku si herec Al Pacino, ztvárňující postavu hlavního hrdiny, pozval Franka Serpica do svého domu, kde s ním trávil čas, aby mohl pečlivě analyzovat jeho myšlenky a pochopit tak podstatu jeho charakteru. Samotné natáčení se odehrávalo pozpátku – nejprve tvůrci točili scény se zarostlým Al Pacinem a ten si teprve postupně vlasy i vousy zkracoval. První scény přišly tedy nařadu jako poslední.

přehrát video
Ukázka z filmu Serpico

Serpico: Drama (1973). Hrají: Al Pacino, John Randolph, Biff McGuire, Barbara Eda-Young, Cornelia Sharpe, Tony Roberts, Norman Ornellas  

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.