ČT24

ČT24
úterý 28. července 2015 Viktor
47. MFF Karlovy Vary

Helen Mirrenová přijede do Varů. A přiveze Dveře

Velikost textu:
aktualizováno 2. 5. 2012 15:55

Karlovy Vary - Hlavní hvězdou 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech bude britská herečka a režisérka, držitelka Oscara za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu Královna - Helen Mirrenová. 

Helen Mirrenová ve filmu Královna
Helen Mirrenová ve filmu Královna

Mirrenová se zúčastní slavnostního zahájení, na němž převezme Křišťálový glóbus za přínos světové kinematografii. "Zároveň bude uveden její poslední film The Door, který natočila s Istvánem Szabóem, jenž byl předsedou poroty loňský rok," prozradil prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška. 

Do Varů přijede Mirrenová spolu se svým manželem Tylorem Hackfordem, režisérem a producentem (Bílé noci, Ďáblův advokát, Ray) a taktéž držitelem Oscara za krátký film Teenage Father. Zdrží se prý tři dny. "Protože právě natáčí životopisný film s Anthonym Hopkinsem o Alfredu Hitchcockovi. Hraje jeho manželku," poznamenal Bartoška, že Mirrenová je vytíženou herečkou. Pro festival se ji organizátoři snažili získat tři roky.

 • Dluh / Helen Mirrenová
  Dluh / Helen Mirrenová zdroj: Bontonfilm
 • Helen Mirrenová v televizním snímku Královna Alžběta (2005)
  Helen Mirrenová v televizním snímku Královna Alžběta (2005) zdroj: ČT

Jako divadlení herečka vytvořila Helen Mirrenová (* 1945) na jevišti desítky rolí. Byla nominována na Cenu Tony za Alici v broadwayské inscenaci Strindbergova Tance smrti (2002) a na Olivierovu cenu za londýnské produkce Williamsova Sestupu Orfeova (2001) a O’Neillovy hry Smutek sluší Elektře (2004). Její poličky plnily i ceny za televizní tvorbu, například kriminální seriál Hlavní podezřelý.

Filmovou kariéru začala v druhé polovině 60. let. Spolupracovala s režiséry jako Peter Greenaway, Peter Weir, Robert Altman a další. Po několika menších rolích zazářila v dramatu Cal a za svou roli získala Cenu za ženský herecký výkon na MFF v Cannes. Ocenění i nominace na Oscary jí vynesly také mnohé z dalších rolí: postava královny v historickém dramatu z roku 1994 Šílenství krále Jiřího; hospodyně v Altmanově kriminální komedii z roku 2001 Gosford Park; postava jedné z hrdinek v komedii podle skutečné události Holky z kalendáře.

 Doslova životní úlohou se pak pro ni stala panovnice Alžběta II. ve filmu Stephena Frearse Královna (2005), dramatu vyprávějícím o těžkých chvílích britské královny, které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. Za tuto roli si Mirrenová vysloužila Oscara. Další významnou britskou panovnici ztvárnila v televizním filmu Královna Alžběta. V roce 2003 jí byl udělen Řád britského impéria s titulem Dame Commander.

Filmová přehlídka se v Karlových Varech koná od 29. června do 7. července.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.