Poslední dějství hry o Řecko

ČT24

ČT24
pondělí 6. července 2015 Státní svátek - Mistr Jan Hus
výstava v ostravě

Stigmata 2x2

Velikost textu:

Ostrava – Výstava Stigmata v Galerii Cooltour, jež je součástí ostravského multižánrového centra současného umění, je přátelskou konfrontací čtyř umělců. Své obrazy a projekty na ní představují dva sochaři a dva malíři.

Matěj Fabián - Predátor (2011) / Robert Buček - Adam (2011)
Matěj Fabián - Predátor (2011) / Robert Buček - Adam (2011)

Koncepce 2x2 nabízí zajímavé srovnání absolventů Ostravské univerzity s umělci ze Slovenska a Polska. Protějškem domácího sochaře Václava Bučka je Agnieszka Mikolajczyk z Lodže. Ostravský malíř Václav Rodek se potkává s malířem stejné generace Matějem Fabiánem z Bratislavy.

Zastřešujícím pojmem jejich vystavených děl, který dal také název výstavě, jsou stigmata. "Řecky je stigma něco jako znamení, ale v přeneseném smyslu je to něco, co ovlivní člověka, aby dělal umění," vysvětlil kurátor výstavy Daniel Balabán, vedoucí katedry malby Ostravské univerzity.

 • Vaclav Rodek / Dvě figury v prostoru (2012)
  Vaclav Rodek / Dvě figury v prostoru (2012) zdroj: Galerie Cooltour
 • Agnieszka Mikolajczyk / Klony (2011)
  Agnieszka Mikolajczyk / Klony (2011) zdroj: Galerie Cooltour

Odborný asistent katedry sochařství téže univerzity Robert Buček je z tohoto pohledu stigmatizovaný křesťanským uměním. Romanticko-expresivní plátna Matěje Fabiána zase vypovídají o stigmatizaci atmosférou filmů, například Predátora. "Máme před sebou i hledačsko-experimentální obrazy Václava Rodka a hermeticko-materiálové objekty Agnieszky Mikolajczyk," doplnil Balabán. "Všechny samy stigmatizovány se podílejí na následném procesu dalších stigmatizací, a řekl bych, že vedou z otroctví krizí dnešních dnů."

Výstava Stigmata potrvá v Galerii Cooltour do 28. května. Je prvním z cyklu 2x2, do něhož se zapojí učitelé a studenti ostravské fakulty umění.

přehrát video
Reportáž Petry Sasínové

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.