Alberto Giacometti a jeho muž nakráčeli do Šanghaje

Od smrti sochaře Alberta Giacomettiho uplynulo letos v lednu padesát let. Čína si výročí připomíná mimořádnou retrospektivou. V Šanghaji vystavuje průřez Giacomettiho tvorbou tak, jak ji dosud žádné jiné muzeum nebylo schopné shromáždit. Nechybí ani slavný Kráčející muž, některá díla ale představuje vůbec poprvé.

Video Události v kultuře
video

Reportáž: V Šanghaji vystavují Giacomettiho

Dvě stě padesát děl dokládá proměnu díla švýcarského umělce a jeho inspiraci v kubismu, surrealismu a existencialismu. „Je pro nás důležité dostat do širšího povědomí čínského publika Giacomettiho tvorbu. Jeho jméno možná Číňané znají, nikdy ale neměli šanci jeho práci vidět,“ uvedla Catherine Grenierová, ředitelka Giacomettiho nadace a kurátorka výstavy.

Instalace poodkrývá i  Gicomettiho duši malíře. Inspirací mu byl otec  Giovanni Giacometti, postimpresionistický malíř. Kurátoři na výstavu zařadili i obrazy, na nichž zachytil svého syna.  

„Musíte vědět, že Giacometti je umělec mezi umělci. Je jediný kdo takto tvoří.“

Ashok Adiceam

ředitel nadace Yuz

Tvorba Alberta Giacomettiho si dobře vede také v aukčních síních. Jeho Ukazující muž byl loni prodán za skoro tři a půl miliardy korun. Dosud přitom vedl jeho první Kráčející muž, oceněný na necelé dvě miliardy. 

Retrospektiva Alberta Giacomettiho v Šanghaji zůstane otevřená do konce července. Padesát let od úmrtí jedné z nejdůležitějších postav umění 20. století si letos připomene také Rabat, Moskva, Paříž nebo Curych.