Ostře sledovaný konvoj

ČT24

ČT24
pondělí 30. března 2015 Arnošt
Novinka činohry ND

Vyvolení si dovolují. Figarova svatba nestárne

Velikost textu:
aktualizováno 26. 4. 2012 23:51

Praha - Novinkou činohry Národního divadla v Praze bude od 27. dubna hra Bláznivý den aneb Figarova svatba. Inscenaci nastudoval šéf činohry Michal Dočekal, podle něhož klasická francouzská komedie nikterak nezestárla.

Bláznivý den aneb Figarova svatba / Richard Krajčo, Miroslav Donutil
Bláznivý den aneb Figarova svatba / Richard Krajčo, Miroslav Donutil

Klasická francouzská komedie podle Dočekala nikterak nezestárla. Ve svůj svatební den brání sluha Figaro svou lásku Zuzanku před milostnými nároky hraběte Almavivy, který chce uplatnit právo první noci. "Je až s podivem, jak se více než po dvou stoletích stává společenská rovina hry aktuální. Bavíme se Figarovým důvtipem, fandíme jeho odvaze důrazně se ptát, proč existuje vrstva vyvolených, která si nárokuje výsady a výhody," uvedl Dočekal.

Zatímco v první hře byl ještě Figaro ke všemu ochotným pomocníkem svého pána, ve Figarově svatbě se stal jeho protivníkem. Vítězí chytrostí a energií nad privilegovaným postavením svého pána, podotkla dramaturgyně a autorka úpravy Daria Ullrichová.

 • Bláznivý den aneb Figarova svatba / Miroslav König
  Bláznivý den aneb Figarova svatba / Miroslav König autor: Martin Špelda, zdroj: Národní divadlo
 • Bláznivý den aneb Figarova svatba / Kateřina Winterová, Pavla Beretová
  Bláznivý den aneb Figarova svatba / Kateřina Winterová, Pavla Beretová autor: Martin Špelda, zdroj: Národní divadlo

Upozornila, že snad žádná divadelní hra se nevepsala do běhu dějin jako Figarova svatba. "Nezávazná a vtipná komedie vystihla ducha doby účinněji než moudré traktáty. Vyslovila to, co viselo ve vzduchu - že ti nahoře si už dovolují příliš," vysvětlila. Král Ludvík prý prohlásil, že raději nechá zbořit Bastillu, než by povolil uvedení. Po letech zákazů se premiéra odehrála roku 1784, o pět let později Bastilla padla.

Režisér Michal Dočekal se inspiroval Beaumarchaisovou divadelní hrou, da Ponteho libretem a hudbou Wolfganga Amadea Mozarta. Snažil se zachovat rozměr originálu, ducha toho díla, nezapomínat na to, co k němu přidal Mozart, a vše sehrát s ohledem na společenské souvislosti.

Bláznivý den aneb Figarova svatba / Pavla Beretová, Miroslav Donutil
Bláznivý den aneb Figarova svatba / Pavla Beretová, Miroslav Donutil

Herecké role svěřil Miroslavu Donutilovi, Kateřině Winterové, Pavle Beretové či Richardu Krajčovi, který se na jevišti první scény objeví po šestileté pauze. Autorem scénické hudby, v níž využil hudbu W. A. Mozarta, je Aleš Březina. "Mozartova geniální hudba je tak zajímavá, že by bylo škoda k ní nepřihlédnout. Pustil jsem se do toho způsobem, který by bylo možno nazvat volnou inspirací. Zazní mnohé písně vycházející z děje, ovšem někdy mají s Mozartem společné třeba jen jedno procento té jeho původní partitury," podotkl ke své práci.

Premiéru má činoherní Figarova svatba ve Stavovském divadle 27. dubna, květnové reprízy jsou na programu 8., 18. a 30.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Kalendář on-line přenosů

   < Březen 2015 >
   po út st čt so ne
               1
   2 3 4 5 6 7 8
   9 10 11 12 13 14 15
   16 17 18 19 20 21 22
   23 24 25 26 27 28 29
   30 31          
   • 30.3.2015

    Pro dnešní den nenalezena žádná akce.

   ČT24 - Kultura on-line přenosy

   Související pořady

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.