Pro nacisty příliš nazí, pro čtenáře příliš divní

Nejdivnější kniha roku 2015 pojednává o kariéře kabaretního tria, které pohoršuje chlupatýma nohama. Román Too Naked For Nazis (Příliš nazí pro nacisty) se stal vítězem britské literární ceny Diagram. Toto ocenění vybírá právě divné knihy.

Název knihy se vztahuje k jejímu hlavnímu okamžiku, kdy trojice egyptských komediálních tanečníků  rozhněvá nacistické velitele podle nich nestydatým odhalováním chlupatých nohou, vysvětlil autor románu Alan Stafford. Na cenu, pořádanou britským časopisem The Bookseller, svůj titul sám přihlásil. Za vítězství nedostane žádný peněžitý obnos, jen flašku červeného vína, má ovšem jistotu, že se prodej jeho knihy zvýší.

Konkurenti: obětní ovce i historie řiti

Cena Diagram nechce ukazovat na špatné tituly, zaměřuje se na knihy podivné, jejichž vtipnost často vyvolává to, že se zaměřují na velice úzký okruh čtenářů. Do finále tak letos postoupila například akademická studie o obětních ovcích, rozhovory s pozorovateli ptáků, kniha fotografií autobusových zastávek ze zemí bývalého Sovětského svazu anebo „čtení zezadu“ čili kulturní historie řiti.

Ocenění se uděluje od roku 1978. I její první vítěz byl spojen s nahotou - konkrétně zaznamenával Průběh druhého mezinárodního semináře o myší nahotě.  V dalších ročnících zaujaly například rada Jak si na rande dojít na velkou nebo Návod k bezpečnému lesbickému sadomasochismu. Loni byl za nepodivnější titul označen cestopis Cizí lidé mají nejlepší bonbony