ČT24

ČT24
úterý 4. srpna 2015 Dominik

Famácký Tambylles soutěží v Cannes

Velikost textu:
aktualizováno 17. 4. 2012 18:05

Praha - Film Tambylles z katedry režie pražské FAMU se uchází o cenu v oficiální sekci Cinéfondation na jednom z prestižních filmových festivalů - v Cannes. Téměř hodinový snímek režiséra Michala Hogenauera uspěl v tvrdé konkurenci dalších téměř 2 000 studentských filmů.

Tambylles (režie: Michal Hogenauer)
Tambylles (režie: Michal Hogenauer)

Ve stejné kategorii byl loni nominován režisér Aramisova se snímkem Cagey Tigers, před třemi lety se vítězkou této sekce stala Bába Zuzany Špidlové. Oficiální vyhlášení letošních výsledků se v Cannes uskuteční 25. května. O udělení prestižního ocenění na 65. ročníku francouzského filmového festivalu rozhodne porota v čele s Jeanem Pierrem Dardennem. Tambylles by se měl na podzim objevit i v českých kinech.

"Chtěl jsem natočit film o cestě mladého člověka za uvědoměním si vlastního selhání a provinění. Myslím si, že programové oddělení v Cannes ocenilo především to, že jsme nechtěli proniknout do hlavy a pochopit někoho, kdo zabil. Chtěli jsme spíše docílit toho, aby divák byl jakýmsi pozorovatelem sledu událostí, aby byl nezúčastněný. To se nám podařilo," řekl o svém snímku sedmadvacetiletý režisér.

Natáčení bylo podle něj náročné. "Proto mám z nominace v Cannes obrovskou radost. Celý film byl velkým riskem, tematicky i formálně. Bylo nutné všechny zúčastněné přesvědčit, že přísný audiovizuální koncept filmu má vzhledem k příběhu smysl. Pracovali jsme s herci i neherci," dodal.

Tambylles není první Hogenauerův projekt, který uspěl v zahraničí. Krátký film Děti sledující noční vlaky byl prezentován na 21. ročníku Festivalu Premiere plans D'Angers. Hogenauer je mezi šesti filmaři, kteří v rámci Visegrad Shorts On Tour prezentují své filmy v zemích Visegrádské čtyřky a získal hlavní cenu na festivalu Ostrava Kamera Oko.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.