ČT24

ČT24
čtvrtek 30. července 2015 Bořivoj

Thálie 2011: Pot a lesk divadla podevatenácté

Velikost textu:
aktualizováno 24. 3. 2012 22:05

Praha - "Pot a lesk, to je přesná definice údělu herce," pohrál si se slovem "potlesk" prezident Herecké asociace Jiří Hromada při udělování Cen Thálie za rok 2011. "Druhé hercovy gáže" se dočkali všichni ocenění za mimořádné jevištní výkony v činohře, baletu, opeře a muzikálu. Největší úspěch - dvě Thálie - zaznamenalo Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem.

Ceny Thálie 2011 / celoživotní mistrovství - činohra: Luděk Munzar
Ceny Thálie 2011 / celoživotní mistrovství - činohra: Luděk Munzar

Do nejužší nominace se letos v dámské činoherní kategorii dostaly Helena Dvořáková za ztvárnění Ysé v inscenaci Hany Burešové Polední úděl, Alena Sasínová-Polarczyk za roli Darcy Snelgravové v inscenaci Blecha ostravské Komorní scény Aréna a Lucie Žáčková za postavu Blanche Dubois ve Williamsově Tramvaji do stanice Touha, kterou v Činoherním klubu režíroval Ladislav Smoček. Thálie patří první z nich – Heleně Dvořákové, která za roli Ysé získala před časem i Cenu Alfreda Radoka. "Je to pro mě čest, radost a zároveň tím reprezentuji Divadlo v Dlouhé," poznamenala k ocenění herečka.

 • Ceny Thálie 2011 / činohra: Václav Neužil
  Ceny Thálie 2011 / činohra: Václav Neužil autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK
 • Ceny Thálie 2011 / činohra: Helena Dvořáková
  Ceny Thálie 2011 / činohra: Helena Dvořáková autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK

Také Thálie pro činoherce míří do Prahy, konkrétně do Dejvického divadla pro Václava Neužila za jeho výkon v inscenaci Dealer's Choice. Činoherní ocenění mohli získat i Juraj Kukura za titulní roli ve hře režiséra Martina Čičváka Kukura či Ladislav Špiner z Východočeského divadla Pardubice za ztvárnění postavy Hendrika Höfgena v inscenaci Mefisto.

V kategorii muzikál, opereta a jiný hudebně-dramatický žánr patří Thálie Dušanu Vitázkovi, který už dříve jedno ocenění získal. Druhou "vázu" podle návrhu Bořka Šípka mu vynesla dvojrole Jekyla a Hydea ve stejnojmenném představení Městského divadla Brno. Pouze u nominace tak zůstal jeho "soupeř" Tomáš Töpfer, nominovaný za postavu profesora Higginse v My Fair Lady.

Ženskou vítězkou této kategorie je Monika Absolonová. Její Funny Girl na jevišti Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem podle poroty "komplexně naplnila všechny složky muzikálové interpretace". "Je to pro mě velký závazek, je lepší, když musíte bojovat s nepřízní, než když někdo očekává, že byste měl být dobrý," uvědomuje si i "nevýhodu" ocenění Absolonová. Bez Thálie zůstala Hana Fialová, která se do užší nominace dostala díky titulní roli v inscenaci Marguerite Národního divadla moravskoslezského.

 • Ceny Thálie 2011 / muzikál, opereta a jiný hudebně-dramatický žánr: Dušan Vitázek
  Ceny Thálie 2011 / muzikál, opereta a jiný hudebně-dramatický žánr: Dušan Vitázek autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK
 • Ceny Thálie 2011 / muzikál, opereta a jiný hudebně-dramatický žánr: Monika Absolonová
  Ceny Thálie 2011 / muzikál, opereta a jiný hudebně-dramatický žánr: Monika Absolonová autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK

Baletní nominace letos ovládla klasická inscenace romantického baletu Giselle ve Státní opeře Praha: za titulní postavu byla nominována japonská baletka Miho Ogimoto, která ocenění také získala, a za roli vévody Alberta Michal Krčmář a Filip Veverka. "Mužskou" baletní Thálii ale převzal Jan Fousek za ztvárnění postavy Valmonta v Nebezpečných vztazích na scéně Národního divadla Brno. Do užších nominací v katgorii balet, pantomima a jiný tanečně-dramatický žánr se dostaly ještě Zuzana Šimáková za dvojroli Matky a Víly v Prokofjevově Popelce a Zuzana Hvízdalová za hlavní ženskou roli v inscenaci Fantom Opery.

 • Ceny Thálie 2011 / balet, pantomima a jiný tanečně-dramatický žánr: Miho Ogimoto. Cenu předává sólista baletu ND Richard Kročil.
  Ceny Thálie 2011 / balet, pantomima a jiný tanečně-dramatický žánr: Miho Ogimoto. Cenu předává sólista baletu ND Richard Kročil. autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK
 • Ceny Thálie 2011 / balet, pantomima a jiný tanečně-dramatický žánr: Jan Fousek. Cenu předává baletka Zuzana Pokorná.
  Ceny Thálie 2011 / balet, pantomima a jiný tanečně-dramatický žánr: Jan Fousek. Cenu předává baletka Zuzana Pokorná. autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK

"Ústí má další Thálii!" – s těmito slovy převzala Anna Klamo ocenění za výkon v roli Lakmé, kterou ztvárnila na jevišti Severočeského divadla opery a baletu Ústí nad Labem. Cenu v kategorii opera "vyfoukla" další sopranistce Evě Urbanové, která zpívá roli Kundry v nastudování Wagnerova Parsifala v pražském Národním divadle. Národní divadlo neuspělo ani v nominacích pěvců – Thálii nezískal Aleš Briscein za postavu Belmonta v Únosu ze serailu, který má na repertoáru právě tato scéna, ale Jacek Strauch za titulní roli v inscenaci Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Cardillac.

 • Ceny Thálie 2011 / opera: Anna Klamo
  Ceny Thálie 2011 / opera: Anna Klamo autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK
 • Ceny Thálie 2011 / opera: Jacek Strauch
  Ceny Thálie 2011 / opera: Jacek Strauch autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK

Kromě hlavních kategorií oceňujících nejlepší interpretky a interprety v oborech činohra, opera, balet, muzikál či jiný hudebně dramatický žánr byli oceňováni také mladí umělci do 33 let. Letošní laureátkou je Tereza Dočkalová, která působí na ostravské Komorní scéně Aréna. Zvláštní cenu kolegia obdržel kostýmní výtvarník Josef Jelínek.

Thálie byla udělována také za celoživotní mistrovství. "Už asi nebudu dost mladý, abych byl oceněn za výkon, takže jsem musel dostat seniorskou cenu," poznamenal tanečník a choreograf Vlastimil Harapes oceněný za celoživotní mistrovství v oboru balet.

Ceny Thálie 2011 / cena pro činoherce do 33 let: Tereza Dočkalová přebírá Thálii od ředitele Národního divadla Ondřeje Černého
Ceny Thálie 2011 / cena pro činoherce do 33 let: Tereza Dočkalová přebírá Thálii od ředitele Národního divadla Ondřeje Černého

Barytonista René Tuček, který převzal Thálii za celoživotní mistrovství v oboru opera, uzavřel svou děkovací řeč citátem: "Rozloučím se s vámi citátem, který kdysi napsal Brahms Schumannovi: 'Ať pravda v umění září, dává lidem štěstí a radost.'"

Dlouhý aplaus vestoje sklidil Luděk Munzar. "Blahopřeji všem vyznamenaným a oceněným. Je to 22 let, co jsem odtud odešel. Dobrovolně. Za celou tu dlouhou dobu mě ani ve stínu myšlenky nenapadlo, že se na toto jeviště ještě vrátím. Děkuji," řekl dojatý herec, oceněný za celoživotní mistrovství v oboru činohra.

 • Thálie 2011 / celoživotní mistrovství - opera: René Tuček. Ocenění přebírá z rukou ministryně kultury Aleny Hanákové.
  Thálie 2011 / celoživotní mistrovství - opera: René Tuček. Ocenění přebírá z rukou ministryně kultury Aleny Hanákové. autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK
 • Ceny Thálie 2011 / celoživotní mistrovství - balet: Vlastimil Harapes
  Ceny Thálie 2011 / celoživotní mistrovství - balet: Vlastimil Harapes autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK

Ceny Thálie vyhlašovala tradičně na jevišti Národního divadla v Praze Herecká asociace  podevatenácté. Udělila je v přímém přenosu České televize v rámci Mezinárodního dne divadla. Večerem, jako v předchozích ročnících, provázel dramatik, herec a divadelní režisér Antonín Procházka. 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.