ČT24

ČT24
čtvrtek 30. července 2015 Bořivoj

Nominace na Magnesii Literu spojuje pohled do minulosti

Velikost textu:
aktualizováno 23. 2. 2012 17:09

Praha - Z rekordních 325 přihlášených knih vybírali porotci tituly v letošním ročníku ceny Magnesia Litera. Nominace obdrželo celkem 24 knih, mnohé z nich se ohlížejí do minulosti. Vítězové jednotlivých kategorií stejně jako držitel hlavní ceny Kniha roku budou oznámeni 4. dubna v přímém přenosu České televize.

Magnesia Litera 2012
Magnesia Litera 2012

Ocenění v kategorii próza může získat jeden ze šesti autorů. "Setkávají se v ní zavedení autoři se dvěma jmény, která v próze ještě nemají takový zvuk," poznamenal Pavel Mandys z pořádajícího občanského sdružení Litera.  

Michal Ajvaz má nominaci za knihu Lucemburská zahrada, novelu s tradiční autorovou zálibou v lingvistice i fantaskní povaze svých příběhů. Sylva Fischerová je nominována za knížku komorních až intimních povídek Pasáž, Jiří Kratochvil bodoval také s povídkami shrnutými do souboru Kruhová leč. Se souborem povídek nazvaným Zůstaňte s námi soutěží i Marek Šindelka. Josef Moník se ve svém románu Schweik it easy vrací do poválečné střední Evropy, Jiří Stránský v bilanční próze nazvané Tóny zachytil dobu uplynulých 80 let, hlavní hrdinkou příběhu je autorova žena.

"Je to encyklopedický pohled na životní styl a kulturní dění první fáze reálného socialismu. Autoři tuto éru pojali velmi objektivním způsobem, nechtějí ji nijak shazovat," představil Mandys jednu ze tří nominovaných knih v kategorii literatura faktu od Jiřího Knapíka a Martina France. "Kromě ní tam je ještě kniha známého bezmála devadesátiletého astronoma Josipa Kleczeka Život se Sluncem a ve vesmíru a další historická práce, která sleduje umění české reformace." Jejími autory jsou Kateřina Horníčková a Michal Šroněk.

Marek Šindelka se sbírkou povídek Zůstaňte s námi
Marek Šindelka se sbírkou povídek Zůstaňte s námi
Více fotek
 • Marek Šindelka se sbírkou povídek Zůstaňte s námi autor: Michal Krumphanzl, zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3325/332441.jpg
 • Josef Moník s knihou Schweik it easy autor: Michal Krumphanzl, zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3325/332437.jpg
 • Renáta Fučíková s knihou Historie Evropy autor: Michal Krumphanzl, zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3325/332442.jpg
 • Iva procházková s knihou Uzly a pomeranče autor: Michal Krumphanzl, zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3325/332447.jpg

"V kategorii knih pro děti a mládež se nám sešla poměrně pestrá trojice: básnická sbírka Radka Malého Listonoš vítr, román od Ivy Procházkové Uzly a pomeranče a naučná kniha Historie Evropy od Renáty Fučíkové, jakýsi obrazový průvodce světovými dějinami," vyjmenoval nominované v další z kategorií Mandys.

Ocenění za nakladatelský čin dostane buď Odeon za svoji edici Světová knihovna, Academia za vydání Solženicynova Souostroví Gulag nebo nakladatelství Arbor vitae za knihu Filipa a Marcely Suchomelových ...a z mlhy zjevily se útesy čínské - obraz Číny v prvních fotografiích.

Na objev roku jsou nominováni Kamil Bouška (Oheň po slavnosti), Ondřej Buddeus (55 007 znaků včetně mezer) a Štěpán Hulík (Kinematografie zapomnění).

Radek Fridrich / Krooa krooa
Radek Fridrich / Krooa krooa
Více fotek
 • Radek Fridrich / Krooa krooa zdroj: Host http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3325/332469.png
 • Pavel Ctibor / Civilizace - zvířátka z pozůstalosti zdroj: Dybbuk http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3325/332471.jpg
 • Kamil Bouška / Oheň po slavnosti zdroj: Fra http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3325/332472.jpg

Udělována je i Litera za překladovou knihu - získat ji může Helena Beguivinová za Francouzskou suitu, Libor Dvořák za Vánici a nebo Tomáš Dimter za překlad románu Jak Voják opravuje gramofon.

"Letošní ročník se hodně ohlíží do minulosti," pokusil se najít společný znak nominovaných knih. "Možná proto, že je dramatičtější, že současnost ještě čeká na zachycení. Někteří literární historici říkají, že tak dvacet třicet let trvá, než o daném období vznikne opravdu velká literatura. Není to ale úplně tak, že by v nominacích chyběla díla, která vypovídají o současnosti."

Vizitky nominovaných začne Česká televize vysílat 12. března. V přímém přenosu pak zprostředkuje i vyhlášení vítězů 4. dubna. Hlavní vítěz literární soutěže si odnese odměnu ve výši 200 tisíc korun.

Pořadatelé chtějí vyhlašováním cen popularizovat kvalitní literaturu a pravděpodobně se jim to daří. Loni se Knihou roku stal román Zeptej se táty od Jana Balabána, který v dubnu 2010 nečekaně zemřel. Kniha se velmi dobře prodávala hned po vydání (do vyhlášení nominací se prodalo 8000 kusů), prodeje se po získání titulu ještě zvedly na téměř 19 tisíc prodaných výtisků.

V loňském, desátém ročníku navíc pořadatelé vyhlásili Knihu desetiletí. Stal se jí také titul Jana Balabána, povídková sbírka Možná že odcházíme, která v roce 2005 získala Literu za prózu.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.