Známý neznámý Jiří Kars
Praha - Židovské muzeum v Praze připravilo výstavu méně známého protagonisty moderní malby v českých zemích, Jiřího Karse (1880 až 1945). Výstava v Galerii Roberta Guttmanna představuje malířovu ranou tvorbu z první čtvrtiny 20. století, v níž lze sledovat vlivy mnoha výtvarných směrů přelomu století a jeho úsilí o vlastní moderní výraz. V Galerii Roberta Guttmanna výstava potrvá do 17. června.
Jiří Kars (Georges Karpeles) byl jedním z významných příslušníků první generace moderní malby v Čechách. Malířství vystudoval na akademii v Mnichově. Tam poznal jako spolužáky a přátele například Eugena von Kahlera, Paula Kleea, Vasilije Kandinského či Julese Pascina a řadu dalších umělců, kteří spolu debatovali o impresionismu a výrazových možnostech nového umění.
Studia v Mnichově Kars ukončil v roce 1905 a následující rok 1906 strávil převážně v Praze. Nejsilněji na něho v té době působil impresionismus Maxe Liebermanna (1847 až 1935), k němuž se snad podobně jako jeho pražští vrstevníci Bedřich Feigl a Willi Nowak vypravil do Berlína. Od roku 1907 působil převážně v Paříži. Svůj ateliér měl však i v Praze, kde pravidelně několik týdnů v roce tvořil. Byl okouzlen malbou v plenéru, jasným světlem a barvami, atmosférou parků a promenád. Brzy je však vystřídalo úsilí o pevnější stavbu obrazu pod vlivem Paula Cézanna, fauvistů a rodící se kubistické estetiky.
Ve 30. letech 20. století svá díla vystavoval v řadě evropských zemí a v Japonsku. První Karsova souborná výstava v Praze se konala roku 1937 v Mánesu. Po okupaci Francie nacisty přesídlil do Švýcarska. Neutrální země sice poskytovala azyl židovským občanům, ti se tam ale dozvídali o otřesných koncích svých přátel a příbuzných. Kars možná i pod vlivem těchto zpráv dobrovolně ukončil v únoru 1945 svůj život skokem z pátého patra ženevského hotelu.
Dílo Jiřího Karse je roztroušeno v soukromých a veřejných sbírkách v České republice i zahraničí. Jeho kresebné akty patří k vyhledávaným sběratelským položkám.
Hlavní zprávy
-
VideoOdbory budou hájit platy ve školství vydáno před 1 hodinou Mimořádně se mají sejít školské odbory, chtějí sjednotit další postup hájení platů učitelů a dalších pracovníků ve škoství. Resortní rozpočet letos přijde o dvě a půl ... -
Premiér Nečas se setká s papežem a zástupci Vatikánu vydáno před 3 hodinami Řím - Premiér Petr Nečas se dnes ve Vatikánu zúčastní oslav blížícího se 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na české území, které se bude připomínat ... -
Polovina členů eurozóny se již chystá na případný odchod Řecka vydáno před 2 hodinami Atény - Záložním plánem pro případ, že se Řecko rozhodne odejít z eurozóny, už se zabývá minimálně polovina vlád členských zemí eurozóny, stejně jako banky a velké nadnárodní ... -
Clintonová kritizovala Pákistán za odsouzení lékaře Afrídího vydáno 25. 5. 2012 01:12 Washington - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes ve Washingtonu označila odsouzení pákistánského lékaře Šakíla Afrídího, který pomohl Američanům dopadnout ...
Další v rubrice
-
před 3 minutami Správný mafián si musí hlídat dvě věci: čest a ženu
-
Video24. 5. 2012 20:56 Romská hudba ve dne v noci
-
Video24. 5. 2012 18:57 John Cage a DOX si rozumí
-
Video24. 5. 2012 18:15 Jižní Město boduje, je městem snů
Nejčtenější v rubrice
- 23. 5. 2012 20:55 Duše K s Naomi Aldortovou
- 23. 5. 2012 08:10 Barta natočil z vosku Sněžnou ženu pro Japonsko
- 23. 5. 2012 14:45 Hudba, věda a nová média. Björk je "Biophilní"
- 24. 5. 2012 13:57 Nakreslím knihu o Malém princi anebo o Čapkovi, říká Petr Sís
- 23. 5. 2012 11:27 Brian Jones a medvídek Pú kamarádí s Rolling Stones
- 23. 5. 2012 10:25 Johnny Depp je fiktivní Tonto a čestný Komanč

