ČT24

ČT24
pátek 31. července 2015 Ignác

Radokovy ceny míří do Divadla v Dlouhé a Pražského komorního

Velikost textu:
aktualizováno 25. 2. 2012 23:28

Praha – Při večerním předávání Cen Alfréda Radoka za inscenační výkony v roce 2011 zazněl třikrát název pražského Divadla v Dlouhé. Na základě hlasování více než osmi desítek kritiků a publicistů spolupracujících s časopisem Svět a divadlo získalo v jubilejním dvacátém ročníku toto prestižní ocenění za inscenaci hry Paula Claudela Polední úděl v režii Hany Burešové. Herečka Helena Dvořáková za ni převzala Radokovu cenu za ztvárnění role Ysé a Martin Černý za návrh scény.

David Drábek přebírá Cenu Alfreda Radoka
David Drábek přebírá Cenu Alfreda Radoka

"Napřed se chci omluvit těm, které výsledek zklamal. Na druhou stranu jsem moc ráda, že se našlo tolik příznivců Claudela a naší inscenace," komentovala výsledek režisérka Hana Burešová. "Jsem ráda. Myslím si, že ten výkon si zaslouží cenu," prohlásila Herečka Helena Dvořáková s nadsázkou a poděkovala Haně Burešové, že s ní roli "upekla".

Hana Burešová
Hana Burešová

Už potřetí se divadlem roku stalo Pražské komorní divadlo Dušana Davida Pařízka; úspěšný soubor působící v Divadle Komedie musí prostor k 31. červenci kvůli nedostatečné podpoře pražského magistrátu opustit. Herec Martin Pechlát si odnesl ocenění za výkon v inscenaci Legenda o svatém pijanovi, kterou na tomto jevišti nastudoval David Jařab.

Polední úděl
Polední úděl
Více fotek
 • Polední úděl autor: Martin Špelda, zdroj: Divadlo v Dlouhé http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/32/3187/318635.jpg
 • Polední úděl autor: Martin Špelda, zdroj: Divadlo v Dlouhé http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/32/3187/318634.jpg
 • Polední úděl autor: Martin Špelda, zdroj: Divadlo v Dlouhé http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/32/3187/318633.jpg
 • Polední úděl autor: Martin Špelda, zdroj: Divadlo v Dlouhé http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2467/246679.jpg

Českou hrou roku se stali Jedlíci čokolády Davida Drábka, které uvedlo v autorově režii královéhradecké Klicperovo divadlo v dramaturgii Markéty Bidlasové. Radokovou cenou za hudbu byl odměněn Miloš Štědroň - tvůrce hudebního doprovodu k inscenaci Leoš aneb Tvá nejvěrnější, kterou v režii a úpravě Vladimíra Morávka připravilo brněnské Divadlo Husa na provázku.

Miroslav Táborský a Helena Dvořáková ve hře Polední úděl
Miroslav Táborský a Helena Dvořáková ve hře Polední úděl

V kategorii Talent roku 2011 si primát vysloužil herec Michal Isteník - člen brněnského divadla Buranteatr a činoherního souboru Městského divadla Brno. V dramatické soutěži o nejlepší původní českou a slovenskou divadelní hru za rok 2011, kterou vyhlašuje Nadační fond Cen Alfréda Radoka, usilovalo o prvenství 64 textů šesti desítek autorů. Vítězem se stala hra Jana Kralochvíla s názvem Vladimirova děvka. Další dvě místa obsadili autoři Nenad Djapič (Vídeňský hřích) a Iva Procházková (Brutto).

přehrát video
Ceny Alfreda Radoka za rok 2011

Když zástupci Pražského komorního divadla děkovali za ocenění, zahrála jim kapela Divadla v Dlouhé symbolicky Valčík na rozloučenou. "Bylo to krásných deset let, přijďte se na nás ještě podívat, máte k tomu do července příležitost," komentoval to Pařízek. "Třeba budeme dělat něco dál," dodal režisér David Jařab.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.