Křesťanský svět vzhlíží k nebesům

ČT24

ČT24
čtvrtek 2. dubna 2015 Erika

Rok Boženy Němcové připomenou desítky akcí

Velikost textu:

Česká Skalice (Náchodsko) - Letošní 150. výročí úmrtí spisovatelky Boženy Němcové připomene celoroční program, který dnes začal v České Skalici na Náchodsku. Radnice i památkáři plánují desítky akcí ve městě, na zámku v Ratibořicích i v Babiččině údolí. V sobotu bude u hrobu v Praze na Vyšehradě pietní shromáždění.

Busta Boženy Němcové
Busta Boženy Němcové

Rok Boženy Němcové vyhlásili českoskaličtí radní. "Její jméno je trvale spjato s městem Česká Skalice, kde prožila své mládí a dětství. Zdejší prostředí formulovalo její osobnost, vztah k lidem i kraji. Barunka žila v Ratibořicích a do České Skalice chodila do školy," uvedl Jan Holý z českoskalické radnice.

Na zámku v Ratibořicích bude k této příležitosti vystaven nejnovější exponát, busta spisovatelky od sochaře Josefa Nálepy. Návštěvníci ji poprvé uvidí poslední březnový den, kdy tu začne sezona. "Byla velice nevšední ženou té doby, protože byla i veřejně známá díky své literární činnosti, tak se stala ikonou ženské emancipace," doplnil k osobnosti Němcové kastelán ratibořického zámku Ivan Češka.

Olga Sommerová o Boženě Němcové

"Představuji si, že kdyby tady dnes mezi nás přišla, tak se okamžitě zorientuje, okamžitě pochopí společensko-politickou situaci, budeme si povídat o ekologii a o mužích... Tím je pro mě právě Božena věčná, nesmrtelná hvězda."

Součástí Roku Boženy Němcové v České Skalici a okolí budou akce pro děti, například v březnu budou děti z mateřských škol malovat pohádky a portrét spisovatelky. V květnu bude pokřtěna kniha nazvaná Babiččino údolí Boženy Němcové aneb Babička Antonína Moskalyka. V prvních červnových dnech budou moci návštěvníci na Starém Bělidle a v nedalekém mlýně potkat Barunku, babičku a další postavy z nejznámější knížky Boženy Němcové.

 • Božena Němcová / Babička
  Božena Němcová / Babička zdroj: ČT24
 • Razítko s podobiznou Boženy Němcové
  Razítko s podobiznou Boženy Němcové zdroj: ČT24

V září se uskuteční výstava květin, které spisovatelka milovala - jiřin. V říjnu bude vysazený strom Boženy Němcové. "To jsou slavnosti, které se konaly už za Boženy Němcové, ona se jich sama minimálně dvakrát účastnila," doplnil Holý. Na zámku v Ratibořicích se budou s návštěvníky po celý rok loučit vzpomínkovým razítkem s podobiznou spisovatelky.

Božena Němcová se narodila zřejmě 4. února 1820 ve Vídni, dětství prožila v Ratibořicích u České Skalice. Nejslavnějším dílem spisovatelky je kniha Babička, kterou vydala v roce 1855 a kromě vlastního dětství v Ratibořicích v ní líčí i venkovské zvyky. Němcová zemřela 21. ledna 1862 v Praze ve věku nedožitých 42 let.

Kontakt na autora reportáže: vlastimil.weiner@ceskatelevize.cz
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Kalendář on-line přenosů

   < Duben 2015 >
   po út st čt so ne
       1 2 3 4 5
   6 7 8 9 10 11 12
   13 14 15 16 17 18 19
   20 21 22 23 24 25 26
   27 28 29 30      
   • 2.4.2015 14:30

    Sport a zdraví - přednáška doc. MUDr. Petra Brandejského, CSc. z Univerzity Karlovy, kterou můžete od 14:30 hod. sledovat v přímém přenosu na portálu ČT24

   ČT24 - Ukrajinská krize

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.