Felliniho hořký Sladký život je nesmrtelný
Praha – Česká televize v rámci seriálu Velikáni filmu uvádí v pátek 6. ledna na svém druhém programu jeden z vrcholných filmů Federika FellinihoLa Dolce Vita - Sladký život. Tato velká společenská alegorie byla oceněna Zlatou palmou v Cannes 1960, cenou Kruhu newyorských filmových kritiků, a ze čtyř nominací na Oscara získala jednoho (pro Piera Gherardiho za Nejlepší černobílé kostýmy).
Premiéra filmu se konala 5. února 1960 v milánském kině Capitol. Ihned po promítání propukl nevídaný skandál, který odstartovala hlavně katolická církev, která snímku udělila verdikt zapovězeného filmu, "nepřístupného všem". Dílo bylo posléze značně prostříháno, neboť tehdejší moralisté strhli povyk kvůli údajně příliš odvážným scénám. Proti filmu vystupovali i italští poslanci, kteří tvrdili, že jde o "urážku cti a poctivosti římských obyvatel". Fellini se ve svém díle dotkl citlivých míst tehdejší společnosti a odhalil je novátorskou formou. "Vždycky, když jsem se chtěl zeptat těch, kteří byli pohoršeni, nedostal jsem se k tomu, abych se dozvěděl, co je uvedlo do rozpaků. Jejich odpovědi byly tak infantilní, že ani nestojí za to o nich mluvit," řekl tehdy Fellini. Sladký život se stal kultovním snímkem.
Film je založen na jakési kaleidoskopické skladbě scén, které spolu zdánlivě nesouvisí, o to více však hovoří v rámci celku. Režisér se tímto postupem nesmazatelně zapsal do historie moderní kinematografie.
Pro Marcella Mastroianniho, který v hlavní postavě bulvárního novináře prochází mravně rozpadlým světem a zároveň sám prožívá svůj soukromý a profesní debakl, to byl první film s režisérem Fellinim. Později se stal jakýmsi režisérovým alter egem a blízkým přítelem.
Nesmrtelné symboly a synonyma
Symbolem celého filmu a jednou z nejslavnějších scén ve filmové historii se stala scéna s Anitu Ekbergovou, která jako povrchní a náladová filmová hvězda se v noci koupe ve Fontáně di Trevi. Tak jak Karel Čapek dal světu slovo robot, Fellinimu se to povedlo se jménem Paparazzo, které má jedna z postav, stalo se synonymem pro cynického bulvárního fotoreportéra pronásledujícího celebrity.
Felliniho freska zobrazuje jak život bohatých a podivné hodnoty jejich světa, tak situaci obyvatel Říma z opačného konce sociální hierarchie. Ukazuje už v té době bezohledný hon novinářů za senzacemi i jejich pomíjivý a přelétavý zájem, stejně jako náboženský fanatismus a pověrčivost.
Skandálnost některých scén a témat, která v době uvedení pobuřovala, dnes už nikoho nepohorší. Také tehdy originální forma se dnes může někomu zdát zastaralá, dokonce by snad mohl současný divák, zkažený jednoduchou popisností většiny dnešních filmů, tápat při hledání smyslu. Dílo, které promlouvá více skrze pocity, než prostřednictvím slov, dnes už málo kdo umí číst. Přesto Sladký život ve své době hluboce ovlivnil vývoj světové kinematografie.
La Dolce Vita/ Sladký život - Italsko-francouzský film (1960). Hrají: M. Mastroianni, A. Ekbergová, A. Aiméeová, L. Barker a další. Režie Federico Fellini. (V italském znění s titulky, 5.1.12 – ČT2v 21:00).
Hlavní zprávy
-
VideoZájem o MHD v Česku rapidně klesá, problém je v ceně a pohodlí vydáno 24. 5. 2012 19:45 Praha - V Česku navzdory rekordním cenám pohonných hmot masově ubývá lidí, kteří jezdí městskou hromadnou dopravou. Největší propad zájmu cestujících řeší pražské metro, denně ... -
Premiér Nečas se setká s papežem a zástupci Vatikánu vydáno před 1 hodinou Řím - Premiér Petr Nečas se dnes ve Vatikánu zúčastní oslav blížícího se 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na české území, které se bude připomínat ... -
Polovina členů eurozóny se již chystá na případný odchod Řecka vydáno před 10 minutami Atény - Záložním plánem pro případ, že se Řecko rozhodne odejít z eurozóny, už se zabývá minimálně polovina vlád členských zemí eurozóny, stejně jako banky a velké nadnárodní ... -
Clintonová kritizovala Pákistán za odsouzení lékaře Afrídího vydáno 25. 5. 2012 01:12 Washington - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes ve Washingtonu označila odsouzení pákistánského lékaře Šakíla Afrídího, který pomohl Američanům dopadnout ...
Další v rubrice
-
Video24. 5. 2012 20:56 Romská hudba ve dne v noci
-
Video24. 5. 2012 18:57 John Cage a DOX si rozumí
-
Video24. 5. 2012 18:15 Jižní Město boduje, je městem snů
-
24. 5. 2012 16:37 Z Ceny Franze Kafky se raduje Hodrová
Nejčtenější v rubrice
- 23. 5. 2012 20:55 Duše K s Naomi Aldortovou
- 23. 5. 2012 08:10 Barta natočil z vosku Sněžnou ženu pro Japonsko
- 23. 5. 2012 14:45 Hudba, věda a nová média. Björk je "Biophilní"
- 24. 5. 2012 13:57 Nakreslím knihu o Malém princi anebo o Čapkovi, říká Petr Sís
- 23. 5. 2012 10:25 Johnny Depp je fiktivní Tonto a čestný Komanč
- 23. 5. 2012 11:27 Brian Jones a medvídek Pú kamarádí s Rolling Stones

